کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

ارث مهم‌ترین عامل خرد شدن اراضی کشاورزی در ایران

مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: خرد شدن اراضی کشاورزی یکی از دغدغه‌های پابرجای این بخش از گذشته تا به امروز بوده است.

 حجت‌الله قصابی اظهار کرد: با وجود تنظیم و تصویب قوانین برای جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، اما این مهم تا به امروز به نتیجه مطلوب نرسیده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر ارث مهم‌ترین عامل خرد شدن اراضی کشاورزی در مناطق مختلف کشور از جمله استان زنجان محسوب می‌شود.

 وی ادامه داد: امروزه در بسیاری از کشورها با وضع قوانین شفاف برای جلوگیری از تغییر کاربری و اجرای سخت‌گیرانه این قوانین، از زمین‌های کشاورزی، باغ‌ها، مراتع، اراضی باتلاقی و سایر منابع طبیعی محافظت و مراقبت شده و همچنین با اتخاذ شیوه‌های تشویقی و بازدارنده مالکان را به استفاده از این قوانین تشویق می‌کنند.

 قصابی با یادآوری اینکه ایجاد قطعات مناسب فنی اقتصادی و نیز تدوین و تصویب قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی را می‌توان از جمله اقدامات مؤثر در این زمینه دانست، تصریح کرد: در قانون آمده است که دولت و سایر دستگاه‌های ذیربط موظف‌اند به منظور تشویق مالکان اراضی کشاورزی به تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی، نسبت به اعطای امتیازات و تسهیلات ویژه از قبیل مالی، اعتباری، حقوقی، بازرگانی، فنی و پرداخت یارانه‌های حمایتی مورد نیاز اقدام کنند.

 این مسوول با تأکید بر اینکه تداوم این رویه می‌تواند منجر به نابودی بسیاری از زمین‌های کشاورزی می‌شود، اظهار کرد: با تجمیع زمین‌های خرد و کوچک، فضا برای فعالیت کشاورز بیش از گذشته باز می‌شود، چرا که در بسیاری از مناطق برای کشت بسیاری از محصولات نیاز به زمین‌هایی با وسعت زیاد دارند .

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : خرد شدن اراضی کشاورزی , جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، , ارث مهم‌ترین عامل خرد شدن اراضی کشاورزی , زمین‌های کشاورزی , تدوین و تصویب قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی را می‌توان از جمله اقدامات مؤثر در این زمینه دانست , مالکان اراضی کشاورزی , تجمیع و یکپارچه‌سازی اراضی , نابودی بسیاری از زمین‌های کشاورزی , با تجمیع زمین‌های خرد و کوچک، فضا برای فعالیت کشاورز بیش از گذشته باز می‌شود ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد