کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز شنبه 05 اسفند 1402
کشاورزی روز

فروش انار چین‌ و مصر به نام انار ساوه

سید اصغر حسینی، کشاورزی زحمتکش از روستای استوج واقع در بخش مرکزی ساوه است که فعالیت کشاورزی خود را از سن 15 سالگی آغاز کرده است و حدود 35 سال هم است که در زمینه باغداری فعالیت می‌کند. وی با توجه به اینکه در حال حاضر باید دوران بازنشستگی خود را طی کند و به علت بیماری باید استراحت کند ولی به گفته خود هیچگاه از کار و فعالیت به خصوص کار کشاورزی خسته نمی‌شود و کار کشاورزی را نوعی عبادت می‌داند.

 

 

وی همچنین 20 سال عضو و رئیس شورای روستا بوده و خدمات زیادی هم در این مدت انجام داده است و 2 سال پیاپی در سال‌های 67 و 68 به عنوان کشاورز نمونه شناخته شده است.

 

این کشاورز و باغدار ساوه‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه مرکزی - درباره نحوه فعالیت در باغداری، اظهار کرد: این باغ را در سال 59 خریداری کردم و ابتدا با 2 هکتار کارمان را شروع کردیم و حدود 3 سال پیش هم 5 هکتار خریداری کردیم که آن را با سیستم آبیاری قطره‌ای که به صرفه تر است آبیاری می‌کنیم و به طور متوسط سالانه 25 تن در هر هکتار انار برداشت می‌کنیم.

 

وی با اشاره به استفاده از ریزمغذی‌ها، کودهای سفید در تابستان، کودهای مرغی و نیز کودهای حیوانی در باغ انار خود، افزود: من از سال 72 تا سال 88 به طور سالیانه و مستمر محصولات خود بیمه کرده‌ام ولی در گذشته حمایت بیمه بهتر بود ولی الان حدود 3 سال است که محصولات را بیمه نمی‌کنم، به دلیل اینکه یک سال که محصول جو را بیمه کرده بودم و محصولم آسیب دید، بیمه به دلایل نامعلوم حمایت لازم را انجام نداد.

 

حسینی با انتقاد از وضعیت بیمه کشاورزان، اظهار کرد: بیمه وضعیتش خوب است ولی کارشناسانی که برای قضاوت می‌فرستند قضاوت خوبی ندارند؛ آن سالی که محصول جو را بیمه کرده بودم نمایندگان بیمه اظهار کردند که 90 درصد به محصول من خسارت وارد شده ولی 5 درصد از خسارت را هم جبران نکردند و فقط پولی که برای خسارت دادند به اندازه حق بیمه‌ای بود که در آن سال پرداخت کرده بودم.

 

وی با اشاره به سرمای شدید چند سال پیش که منجر به از بین رفتن درختان شده بود، گفت: شکر خدا الان وضعیت بهبود یافته و محصول انار هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت به وضعیت مطلوبی رسیده است و هر سال هم انشاالله بهتر می‌شود.

 

حسینی با بیان نحوه عرضه انار تولیدی خود در بازار، گفت: گاهی محصول را به دلال واگذار می‌کنیم و دلال محصول را به دست مشتری می‌رساند که باعث می‌شود در این میانه دلالها سود بیشتری ببرند. البته از طریق جهاد کشاورزی و شهرداری تهران غرفه هایی هم به باغداران برای فروش محصولشان اختصاص یافته که کشش این را ندارد که ما محصولمان را در عرض 2 تا 3 ماه در آنجا بفروشیم؛ به طور کلی در طول روز 500 تا 600 کیلو انار به فروش می‌رسد و باقیمانده آن را باید در میدان فروخت.

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر تفاوت انار ساوه با انار شهرهای دیگر، اظهار کرد: کیفیت انار ساوه به گونه‌ای است که غلظت آب محصولش خیلی بیشتر از انار شهرستان‌های دیگر است و چسبندگی بیشتری هم به همین دلیل دارد؛ در ضمن رنگ خوبی هم دارد؛ دلیل بالا بودن کیفیت محصول انار ساوه، شرایط آب و هوا و خاک مطلوب این شهرستان است که مساعد با شرایط این میوه بهشتی است. این امر، انار ساوه را معروف کرده و باعث شده است سوغات شهر ما باشد؛ حتی انار یزد پوست نازکتر از انار ساوه است ولی کیفیتش پایین‌تر است، انار کاشان هم شاید از لحاظ ظاهر بهتر به نظر آید ولی باز از نظر کیفیت پایین‌تر است.

 

این کشاورز ساوه‌ای تصریح کرد: اگر همین نهال را ببرید و در کاشان یا شیراز بکارید به این کیفیت بار نمی دهد چون کیفیت را آب و هوا و خاک تعیین می‌کند؛ در خود ساوه هم ممکن است در هر منطقه کیفیت انار متفاوت باشد.

 

حسینی با گلایه از مسوولان در زمینه حمایت نکردن از کشاورزان در تامین سموم و کود شیمیایی مورد نیاز باغداران، تصریح کرد: در حال حاضر حمایت‌ها کم شده و امسال برای هر هکتاری 2 کیسه کود می‌دهند در صورتی که 4 تا 5 کیسه مورد نیاز است؛ هدف جهاد کشاورزی آن است که کود شیمیایی زیاد استفاده نشود و به جای آن از کودهای حیوانی و ریز مغذی‌ها استفاده شود. کودهای شیمیایی، باردهی را خوب می‌کند ولی زمین به تدریج سفت و شور می‌شود.

 

وی با بیان تفاوت آبیاری قطره‌ای با غرق آبی، گفت: روش آبیاری قطره‌ای هزینه اولیه زیادی نیاز دارد ولی مصرف آب کمتری دارد و هزینه اولیه را جبران می‌کند؛ در آبیاری غرق‌آبی به 40 ساعت آبیاری نیاز است ولی در آبیاری قطره‌ای به 12 ساعت آبیاری نیاز است.

 

حسینی با اشاره به افزایش هزینه‌ها، بیان کرد: افزایش هزینه‌ها خیلی به باغداران آسیب می‌زند؛ در حال حاضر انار را به قیمت سال گذشته هم نمی‌خرند و این در حالی است که سایر هزینه‌ها چند برابر شده است؛ ممکن است انار ارزانتر هم بشود چون صادر نمی‌شود و در داخل هم بیش از این کشش فروش وجود ندارد.

 

این تولید کننده انار خاطرنشان کرد: از مسوولان می‌خواهیم که کشاورز را حمایت کنند؛ من برای اینکه باغم را به روش آبیاری قطره‌ای، آبیاری کنم از طریق جهاد کشاورزی اقدام کردم ولی سازمان آب و برق ایراد گرفتند و می‌گویند که بهره‌برداری چاهتان ایراد دارد و به همین دلیل هنوز به ما برق تعلق نگرفته است. الان 3 سال است که با ژنراتور آبیاری می‌کنم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر هم یکی از همسایه‌ها، سیستم آبیاری قطره‌ای را به دلیل ایرادهای سازمان آب جمع کرده است؛ فرماندار شهرمان باید در حد امکان از کشاورزانی که باغشان را آبیاری می‌کنند حمایت کند.

 

حسینی تصریح کرد: باید به گونه‌ای دیوار بین مسوولان و مردم را بردارند تا مردم بتوانند راحت‌تر با آنها در ارتباط باشند و درد دلهایشان را بگویند و اینکه نگذارند انار شهرهای دیگر را به اسم انار ساوه بفروشند؛ حتی انار را از کشور دیگر مانند چین یا مصر صادر می‌کنند و در ساوه می‌فروشند که این واقعاً به انار تولیدی ساوه لطمه می‌زند. به نظر می‌رسد اگر باغداران خودشان یک تعاونی داشته باشند و مستقیماً انار را بخرند و پخش کنند بهتر است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : انار روستای استوج ساوه , انار ساوه , انار , کشت انار , کشاورزان ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد