کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

ایران به فهرست کشورهای مجاز صادرکننده خاویار پرورشی پیوست

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: ایران به فهرست کشورهای مجاز صادرکننده خاویار پرورشی به اتحادیه اروپا پیوست.

 

سید محسن دستور افزود: این موفقیت پس از ماه‌ها تلاش سازمان دامپزشکی، رایزنی با دفتر دامپزشکی و غذای اتحادیه اروپا (F.V.O)، تدوین طرح ملی پایش باقیمانده‌ها ، ارسال مدارک و اخذ تاییدیه آن و همین طور با همراهی و همکاری مزارع پرورشی و کارگاههای فرآوری صورت گرفته است.

 

رئیس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: در این راستا، نظامنامه امنیت غذایی در زنجیره تولید تا عرضه خاویار تدوین شد؛ بازدید و تایید مزارع و کارگاه های متقاضی صورت پذیرفت و افق صادراتی مطلوبی برای توسعه این صنعت در کشور فراهم شد.

به گفته دستور، به دلیل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن تاس ماهیان وحشی، صادرات گوشت این ماهیان و خاویار استحصالی از آنها در سالهای اخیر ممنوع شده و لذا تولید تاس ماهیان پرورشی و خاویار آنها می‌توانند باعث احیای این صنعت و بازگشت اعتبار نام خاویار ایران در مجامع جهانی شود.

وی افزود: هم اکنون پنج گونه عمده در معرض خطر تاس ماهیان شیپ، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، فیل ماهی، اوزون برون و تاس ماهی روسی یا چالباش در بیش از سه میلیون و 38 هزار مترمربع از 24مزرعه پرورشی مجاز عمدتا در استانهای مازندران،گیلان،گلستان،تهران و قم  پرورش یافته‌اند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در سال جاری تخمین تولید بیش از یک تن خاویار استحصالی وجود دارد که به دلیل ارزآوری بالا، عمده این تولید صادراتی خواهد بود.

منبع : خبرگزاری فارس

دسته بندی:
برچسب ها : خاویار , صادرات خاویار , تاس ماهیان پرورشی , خاویار پرورشی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد