کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

ایران نماینده فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک در آسیا شد

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: ایران نماینده فدراسیون بین‌المللی جنبش‌های کشاورزی ارگانیک در آسیای مرکزی و غربی شد.

سید رضا نورانی با اعلام این خبر اظهار داشت: انتخاب ایران به عنوان نماینده فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک در آسیا به رغم مخالفت عربستان سعودی صورت گرفت.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: بعد از ارائه توانمندی کشاورزی از سوی مسئولان ایرانی، این فدراسیون بین‌المللی با نمایندگی کشورمان در منطقه آسیای مرکزی و غربی موافقت کرد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: عربستان سعودی هم نماینده فدراسیون بین‌‌المللی جنبش‌های کشاورزی ارگانیک در جنوب آسیا شد.

به گفته نورانی اتاق بازرگانی جایگاه ویژه‌ای را برای دفتر این فدراسیون بین‌المللی (IFOAM) تجهیز و تدارک دیده و دفتر این نمایندگی هم قرار است در محل اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران مستقر شود.

نورانی رسالت این دفتر را فرهنگ‌سازی و جلوگیری از استفاده غیر مجاز از کود و سموم شیمیایی مهم عنوان کرد و گفت: در حال حاضر استفاده از سموم و کودهای شیمایی یکی از مشکلات بزرگ بخش کشاورزی در منطقه است.

*سرطان درآسیا رتبه نخست جهان

وی گفت: متأسفانه ابتلا به سرطان در منطقه آسیا رتبه نخست جهان را دارد که یکی از دلایل آن استفاده نابه جا از کود و سم است.

نورانی اظهار امیدواری کرد، با افتتاح این دفتر در ایران کمک شایانی به فرهنگ استفاده درست از سموم و کود کشاورزی در منطقه آسیا شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در خصوص تأمین اعتبارات دفتر فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک گفت: اعتبارات منطقه‌ای در نظر گرفته می‌شود و علاوه بر آن از کسانی که عضو می‌شوند، حق عضویت گرفته می‌شود، اما در مجموع دولت‌ها هم باید کمک کنند.

نورانی گفت: مثلا امسال سازمان میادین میوه و تره‌بار یک میلیارد تومان برای بهبود وضع ارگانیک در بودجه منظور کرده بود و امیدواریم بقیه سازمانها از جمله صنایع غذایی هم برای تولید محصولات ارگانیک در کشور بودجه کافی اختصاص دهند.

*ورود شرکت ایرانی در بازرسی محصولات ارگانیک

در ادامه محمدرضا اردکانی عضو هیئت مدیره انجمن ارگانیک کشور نیز افزود: بعد از اعلام موافقت متقابل ایران برای نمایندگی فدراسیون بین‌المللی جنبش‌های کشاورزی ارگانیک، موضوع در آوریل 2013 در هیئت مدیره IFOAM مطرح می‌شود و در صورت تصویب نهایی بلافاصله این دفتر کار خود را در تهران آغاز می‌کند.

اردکانی در پاسخ به اینکه آیا این دفتر به صورت مقطعی و یا دوره‌ای دایر خواهد بود، گفت: معمولا این گونه دفاتر دائمی هستند و دفاتری که در آمریکای جنوبی، حوزه دریای مدیترانه و شرق آسیا افتتاح شده‌اند، همچنان فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

اردکانی همچنین در پاسخ به دلیل وجود شرکت‌های خارجی و آلمانی برای تأیید محصولات ارگانیک کشور گفت: ایران به رغم داشتن جایگاه 6 تا 8 محصولات باغی در دنیا، اما از وجود شرکت‌های تأییدکننده محصولات ارگانیک بی نصیب بود و سالهاست که این کار را شرکت‌های خارجی نظیر «بی سی اس آلمان» انجام می‌داد.

عضو هیئت مدیره انجمن ارگانیک کشور تصریح کرد: به هر حال با تدوین استاندارد ملی، انجمن ملی ارگانیک نیز شکل گرفت، بازرسان کشورمان برای آموزش اعزام شدند و اولین شرکت بازرسی در کشور به نام «بیوسان گواه» راه‌اندازی شد.

منبع : خبرگزاری فارس

دسته بندی:
برچسب ها : محصولات ارگانیک , ارگانیک , انجمن ارگانیک , محصولات کشاورزی , ایران نماینده فدراسیون بین‌المللی کشاورزی ارگانیک ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد