کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

حذف تدریجی یارانه از نهاده‌های کشاورزی

معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی از حذف تدریجی یارانه نهاده‌های کشاورزی خبر داد و گفت: اگر نهاده‌های کشاورزی به قیمت فوب خلیج‌فارس تامین شوند باید قیمت محصولات کشاورزی هم آزاد شود.

 

ناصر توکلی اظهار کرد: بر اساس مصوبه‌ی دولت سالانه باید 2.5 میلیون تن کود اوره به قیمت مصوب به بخش کشاورزی تحویل داده شود اما برخی از شرکت‌های تولید‌کننده به دلیل پایین‌بودن قیمت تعیین‌شده حاضر نیستند به تعهدات خود عمل کنند.

 

توکلی افزود: علی‌رغم این‌که میزان تولید کود اوره دو برابر نیاز داخلی است و قیمت آن از سال گذشته تاکنون چهار برابر افزایش یافته این قیمت از نظر شرکت‌های تولید‌کننده واقعی و براساس قیمت فوب خلیج فارس نیست و آنها معتقدند که می‌توانند با صادرات محصول تولیدی خود به کیلویی 1200 تومان سود بیشتری ببرند.

 

وی تاکید کرد: نهاده‌ها و احتیاجات کشاورزان برای تولید محصولات باید با هماهنگی و مدیریت جامع تامین شوند.

 

 

 

معاون امور تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی درباره‌ی پتانسیل کشور برای تامین نهاده‌های مورد نیاز بخش کشاورزی عنوان کرد: در حال حاضر بذرهای مورد نیاز در بخش کشاورزی به صورت کامل در داخل تولید می‌شود و در تامین نهاده‌ها تنها در کود فسفاته و پتاسه به خارج وابستگی داریم.

 

توکلی ادامه داد: سال‌های گذشته برای واردات کود‌های فسفاته و پتاسه که برای مصرف در بخش کشاورزی به حدود یک میلیون تن از آنها نیاز داریم، ارز مرجع اختصاص می‌یافت که امسال ارز مرجع واردات این نهاده حذف شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر برخی کارخانه‌های داخلی با تولید کود فسفاته ساده در حال انجام فعالیت‌هایی برای رسیدن به خودکفایی در تولید این نهاده هستند.

 

 

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این‌که از سال گذشته یارانه برای تامین سموم شیمیایی از بخش کشاورزی حذف شده است، اظهار کرد: از سال گذشته هیچ یارانه‌ای به کود اوره داده نشد و برای تامین کود فسفاته نیز تنها 50 درصد یارانه اختصاص یافت اما به تدریج باید یارانه نهاده‌های بخش کشاورزی حذف شود.

 

توکلی تاکید کرد: اگر نهاده‌ها و مواد اولیه مورد نیاز بخش کشاورزی به قیمت فوب خلیج‌فارس تامین شود باید تمهیداتی مانند آزاد‌سازی قیمت محصولات کشاورزی و ... اندیشید تا تولید برای کشاورزان صرفه اقتصادی داشته باشد و آنها نیز برای ادامه‌ی تولید در فصل‌های آینده رغبت داشته باشند. 

منبع  : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : کود فسفاته , سموم شیمیایی , کشاورزی , سال گذشته هیچ یارانه‌ای به کود اوره داده نشد , محصولات کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد