کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

معرفی محصول کود آلی ارگانی هیوم - محصول آمریکا

ارگانی هیوم

ارگانی هیوم: نیمه گرانول بوده وبه صورت زیرخاکی استفاده میشود.

ارگانی هیوم در بسته بندی 500 گرمی، یک کیلویی و 25 کیلویی در اختیار مشتریان قرار میگیرد.

 

وضعیت: نهاده ارگانیک

بر اساس الزامات: استاندارد ملی ارگانیک ایران (INSO-11000) و  قانون ارگانیک اتحادیه اروپا (EU)

تحت کنترل: بازرسی و گواهی شرکت بازرسی پارس گواه - کد گواهینامه 95-94-2003-20-CERT-PARS

قابل استفاده در بهبود تولید محصولات ارگانیک بر اساس الزامات استانداردها و قوانین ملی و بین المللی

ارگانی هیوم به صورت زیر خاکی استفاده میشود و نام این فرآورده از کلمه ارگانیک به معنی طبیعی و هیومیک اسید که ماده ای حاصل از تجزیه بقایای گیاهی است گرفته شده، ارگانی هیوم محصولی است از دل طبیعت و از دل کوه‌های نیومکزیکو آمریکا (باقیمانده فسیل‌های سی میلیون ساله کف دریاهای آب شیرین دوران زمین شناسی دوم) بدست آمده و شامل مقادیر بالایی از اسید هیومیک و اسید فولویک (40 تا 60%) و بیش از 40 نوع مواد کانی طبیعی از قبیل : آهن - آلومینیوم - پتاسیم - کلسیم – سولفور- سدیم - منیزیم - منگنز - روی- مس و...... میباشد.

 

استفاده از کاتالیزور ارگانی هیوم در چه مواردی توصیه میشود؟

-    در خاکهای سنگین با تهویه ضعیف به منظور افزایش تخلخل و در نتیجه افزایش نفوذ پذیری آب، هوا، عناصر غذایی و توسعه ریشه 

-    در خاکهای سبک با ساختمان نامناسب به منظور بهبود ساختمان خاک و افزایش ظرفیت نگهداری آب و عناصر غذایی

-    در شرایط کمبود آب به منظور افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک

-    در شرایط شوری به سبب تعدیل شرایط محیطی و کاهش شوری و افزایش رشد ریشه گیاه

-    در شرایط محیطی نامساعد که خطر سرمازدگی و گرمازدگی محصولات کشاورزی وجود دارد

-    در خاک‌های فقیر از نظر مواد آلی و خاکهایی که عناصر غذایی موجود در آن بصورت بلوکه درآمده است (ايجاد خاصيت كلات كنندگي در خاك و در نتيجه جذب بهتر عناصرغذایی)

-    در خاکهای قلیایی به منظور کاهش قلیائیت خاک و در نتیجه افزایش جذب عناصر غذایی 

-    در خاکهای آلوده ناشی از سمیت کودها، سموم شیمیایی، فلزات سنگین، قارچها و میکروارگانیسم‌های مضر

 

پایداری و دوام اثر ارگانی هیوم در خاک چقدر است؟

ارگانی هیوم به عنوان یک کاتالیزور عمل میکند و باعث انتقال عناصر از خاک به گیاه میشود اما خودش مصرف نمیشود، بعلاوه به علت حلالیت کم قابل آبشویی نیز نمیباشد، همچنین تبخیر، تصعید و تثبیت هم شامل این ماده نمیشود. تنها وجود مقادیر بیش از حد نمکهای محلول در خاک چه از کودهای شیمیایی اضافی و چه آلاینده‌های خاک میتواند اسید هیومیک موجود در ارگانی هیوم را بطور موقت یا دائم از کار بیندازد. لذا اگر به مقدار کافی ارگانی هیوم در یک فصل به خاک داده شود بسته به بستر خاک زراعی نیازی به مصرف مجدد آن در فصل بعد وجود ندارد.

 

نقش ارگانی هیوم در کاهش آلودگی خاک و جلوگیری از مسمومیت گیاهان؟

ارگانی هیوم دارای ساختار شیمیایی پیچیده و بی نظیری است، هیومیک اسید موجود در ارگانی هیوم دارای شاخه‌های جانبی متعددی است که توانایی ترکیب شدن با انواع کاتیونها و آنیونها را داراست و میتواند با کاتیون‌های فلزات سنگین ترکیبات نامحلولی را ایجاد کند و بدین ترتیب از اثرات منفی این فلزات بر محیط زیست در حد قابل توجهی بکاهد.

همچنین ارگانی هیوم با تحریک رشد و فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک عرصه را بر قارچ‌های مضر که تولید کننده ترکیبات سمی و سرطان زا همچون آفلاتوکسین هستند را تنگ کرده بطوریکه قارچ‌های بیماریزا توانایی رقابتی خود را از دست داده و به تدریج از بین خواهند رفت. علاوه بر این همانطور که گفته شد وجود شاخه‌های جانبی متعدد در ترکیب اسید هیومیک سبب جذب سموم حاصل از این نوع قارچ‌ها میشود و بدین ترتیب مهار خوبی برای کنترل مسمومیت گیاهی میباشد.

 

ارگانی هیوم و ارگانی لیک در چه محصولات زراعی قابل مصرف میباشد؟

در کلیه محصولات باغی و زراعی اعم از درختان میوه (پسته، خرما، مرکبات و...) غلات، حبوبات، صیفیجات، گیاهان جالیزی، تاکستان ها، گیاهان تزئینی، فضای سبز و پارکها و گلخانه ها قابل استفاده میباشد.

ارگانی لیک در کلیه سیستمهای آبیاری اعم از آبیاری تحت فشار (بارانی، قطره ای، بابلر و..) آبیاری سطحی و غرقابی قابل استفاده میباشد ولی بهترین روش کاربرد ارگانی لیک بصورت محلول پاشی است.

 

تاثیر ارگانی هیوم در بهبود ساختمان خاک های رسی و شنی؟

ارگانی هیوم مانند یک چسب طبیعی عمل میکند و ذرات خاک را که قبلا در اثر عملیات مختلف زراعی مثل کاشت، داشت و برداشت متلاشی شده اند را مجددا بازسازی میکند، عمل خاکدانه سازی باعث می‌شود خاک‌های رسی که بافت سنگینی دارند به سمت خاکی با بافت متوسط بروند در نتیجه میزان نفوذپذیری آب و هوا در این نوع خاک‌ها افزایش می‌یابد. همچنین  خاک‌های شنی توسط ارگانی هیوم توانایی بالاتری در نگهداری آب و عناصر غذایی پیدا می‌کنند که این عمل باعث بهبود رشد و نمو گیاه در این نوع خاک‌ها خواهد  شد، هرچه بافت خاک متوسط  باشد جوانه زنی بذر، رشد و توسعه ریشه، میزان آب قابل استفاده برای گیاه و توانایی تنفس ریشه افزایش پیدا خواهد کرد.

 

چگونگی تاثیر ارگانی هیوم در مقابله با شوری؟

ترکیبات ارگانیک و از جمله ارگانی هیوم همانند یک اسفنج عمل میکند و بسیاری از املاح محلول از جمله کلرور سدیم را به خود جذب می‌نمایند. ارگانی هیوم به واسطه هیومیک اسید موجود در آن نمک موجود در خاک را تجزیه میکند، یون های کلر و سدیم حاصل از تجزیه نمک در واکنش‌های دیگری درگیر میشوند و به این ترتیب  از شوری خاک کاســـته می‌شود. در مورد سدیم که تقریباً هیچ گیاهی به آن نیاز ندارد برداشتی از ارگانی هیوم صورت نمی‌گیرد و به تدریج غلظت سدیم و سایر عناصر مضر در خاک کاهش میابد، در ضمن ارگانی هیوم با بهبود ساختمان خاک و افزایش قطر لوله‌های مویین موجب کاهش حرکت نمکها به سطح خاک می‌شود.

نکته دیگر اینکه هیومیک اسید موجود در ارگانی هیوم بار منفی دارد و در نتیجه نمکهای محلول ( NaCl و انواع کودهای شیمیایی ) که دارای بار مثبت هستند را به سمت خود جذب نموده و در نتیجه باعث کاهش قابل توجه غلظت نمکها در خاک میشود. در کشور ما که میزان ماده آلی خاک حداقل و اکثرا زیر یک درصد است و نیز با شوری آب و خاک در سطح گسترده‌ای مواجه‌ایم ضرورت استفاده از مواد آلی هیومیکی بشدت احساس میشود. اصلاح خاک شور با مواد هیومیکی نسبت به اصلاح با گچ ارجحیت دارد، چرا که افزودن موادی همچون سولفات کلسیم (گچ) به خاک میکروارگانیسم‌های مفید موجود در خاک را از بین میبرد.

 

نقش ارگانی هیوم در تعدیل PHخاک به چه صورت میباشد؟

 ارگانی هیوم دارای ph اسیدی (حدود4.5) است که به تعدیل خاکهای قلیایی که خصیصه اکثر خاکها در مناطق کشاورزی ایران است کمک میکند (در چالکودهای حاوی ارگانی هیوم تعداد زیادی یون هیدروژن ازاد میشود که عامل اصلی در کاهش PHخاک میباشد) همچنین با کاهش اثرات تخریبی یون های سدیم سبب بهبود خاکهای سدیمی نیز میشود.

 

چگونگی تاثیر ارگانی هیوم در مقابله با سرما زدگی در باغات و مزارع؟

ارگانی هیوم با ساز و کارهای متعددی سبب جلوگیری از سرمازدگی در گیاه می‌شود، اولین سازو کار کمک به افزایش رشد و فعالیت میکروارگانیسم های مفید خاک است که خود سبب گرم شدن محیط اطراف ریشه میشود، دومین سازو کار مربوط است به حفظ  بیشتر رطوبت خاک، خاک مرطوب در طول روز مقدار بیشتری از گرمای خورشید را ذخیره میکند و در طول شب با سرعت کندتری سرد میشود، در نتیجه احتمال سرمازدگی کاهش می‌یابد و دمای خاک در طول روز و شب یکنواخت میماند. علاوه بر این ارگانی هیوم باعث تیره تر شدن خاک شده و از این طریق به گرم شدن هرچه بیشتر خاک کمک میکند.

 

ارگانی هیوم چگونه در برابر خشکی و کم آبی مقابله میکند؟

ارگانی هیوم به واسطه بهبود ساختار خاکدانه‌ها ظرفیت نگهداری آب مزرعه را بالا می‌برد، بعلاوه مولکول‌های هیومیک اسید با مولکول‌های آب موجود در خاک پیوند تشکیل می‌دهند که تا حدود زیادی مانع تبخیر آب می‌شود، مولکول‌های فولیک اسید موجود درارگانی هیوم نیز در درون بافت‌های گیاهی با آب پیوند می‌شود و با کاهش تعرق گیاه به حفظ آب در بافت‌های گیاه کمک میکند.به زبان ساده تر میتوان گفت ارگانی هیوم در خاک شبیه یک اسفنج عمل میکند آب را به سمت خود کشیده و در خود نگه میدارد و در مواقع لازم به راحتی در اختیار گیاه قرار میدهد.

 

منبع : سایت ارگانی هیوم

دسته بندی: تازه ها,گلخانه,
برچسب ها : ارگانی هیوم , استفاده از کاتالیزور ارگانی هیوم در چه مواردی توصیه میشود؟ , پایداری و دوام اثر ارگانی هیوم در خاک چقدر است؟ , نقش ارگانی هیوم در کاهش آلودگی خاک و جلوگیری از مسمومیت گیاهان؟ , ارگانی هیوم و ارگانی لیک در چه محصولات زراعی قابل مصرف میباشد؟ , تاثیر ارگانی هیوم در بهبود ساختمان خاک های رسی و شنی؟ , چگونگی تاثیر ارگانی هیوم در مقابله با شوری؟ , نقش ارگانی هیوم در تعدیل PHخاک به چه صورت میباشد؟ , چگونگی تاثیر ارگانی هیوم در مقابله با سرما زدگی در باغات و مزارع؟ , ارگانی هیوم چگونه در برابر خشکی و کم آبی مقابله میکند؟ ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد