کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

زعفران ایران ثبت جهانی می‌شود

غلامرضا میری با اعلام این خبر اظهار داشت: محصول زعفران ایران در حال حاضر به 40 کشور اروپایی،آسیای میانه ، خلیج فارس و آمریکا صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران گفت: صادرات زعفران امسال 20 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است۲.

تولید 250 تن زعفران در سال جاری

وی در خصوص وضعیت تولید زعفران امسال گفت: اگرچه آمار معتبری در مورد تولید این محصول نیست و بیشتر بر اساس برآوردها است اما تولید امسال زعفران همانند سال گذشته حدود 220 الی 250 تن بود.

مشکلات پیش روی صادرات زعفران

میری در خصوص مشکلات پیش روی صادرات زعفران گفت: برای بسته‌های بیش  از 30 گرم عوارض 250 هزار تومان برای هر کیلوگرم دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که طبق مصوبه که جایزه صادراتی 2 تا 10 درصد برای بسته‌های زیر 10 گرم باید داده شود، اختصاص داده نمی‌شود.

زعفران ایران ثبت جهانی می‌شود

میری ثبت زعفران ایران در دنیا را که در طرح جامع زعفران نیز مطرح بوده ضروری دانست و گفت: در صورتی که زعفران ایران در دنیا به ثبت برسد از بسیاری تخلفات که در حال حاضر صورت می‌گیرد و زعفران ایرانی به نام کشورهای دیگر عرضه می‌شود جلوگیری خواهد شد.

به گفته میری وزارت جهاد کشاورزی مسئول ثبت زعفران ایرانی در دنیا است و این پیگیری را انجام می‌دهد.

وی در پاسخ به اینکه چرا زعفران ایرانی توسط کشورهای دیگر بسته‌بندی و عرضه می‌شود، گفت: این موضوع صحت ندارد و بیشتر از سوی افراد صاحب تریبون این مسئله مطرح می‌شود.

میری گفت: استفاده زعفران در کشورهای دیگر بیشتر جنبه‌های صنعتی دارد و به این دلیل شاید مجبور به تغییر بسته‌های صادراتی و مخلوط با مواد دیگر برای استفاده در صنایع آرایشی، داروسازی و غیره شوند.

صادرات فله‌ای زعفران نداریم

وی با رد اینکه زعفران ایرانی به صورت فله‌ای صادر می‌شود، گفت: تمام زعفران‌های ایران در بسته‌های یک دهم گرم تا  25 گرم و با برند شرکت‌های داخل صادر می‌شود.

اسپانیا تنها 20 درصد بسته‌های زعفران ایران را عوض می‌کند

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران عرضه زعفران ایرانی در بسته‌های کشور اسپانیا و با برند آن کشور را رد نکرد و گفت: حدود 20 درصد زعفران صادراتی ایران در اسپانیا باز شده و در قالب بسته‌بندی‌های مد نظر آنها که شاید محتویات آن نیز تغییر داده شود عرضه می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس

دسته بندی:
برچسب ها : زعفران ایران ثبت جهانی می‌شود , صادرات فله‌ای زعفران نداریم , زعفران , مشکلات پیش روی صادرات زعفران , تولید زعفران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد