کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

خودکفایی ایران در تولید مواد اصلاح ژنتیکی دام

مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد از خودکفایی ایران در تولید مواد ژنتیکی دام خبر داد.

 

 

حمید ورناصری با اعلام این خبر اظهار داشت: با افتتاح بزرگترین مرکز تولید مواد ژنتیک از گاو‌های ژنومیک در خاورمیانه، ایران به خودکفایی در تولید این مواد دست یافت.

مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد افزود: 20 سال است ایران در تولید مواد ژنتیکی دام فعالیت دارد اما برای ایجاد تنوع ژنتیکی در برخی موارد اقدام به واردات از کشورهای آمریکا و اروپا می‌کرد.

وی افزود: اما اخیرا اقدام به واردات گاو‌های ژنومیک از کشور آمریکا می‌کند و از این طریق هم تولید مواد ژنتیکی می‌کند و هم به تنوع ژنتیکی تولید اضافه می‌کند.

ورناصری گفت: تولید مواد ژنتیکی با واردات گاوهای ژنومیک از آمریکا باعث صرفه‌جویی اقتصادی و نیز خودکفایی کشور در این زمینه شده و اگر زمانی کشورهای واردکننده اجازه واردات ندهند ایران توانسته است در تولید اینگونه مواد به خودکفایی برسد.

به گفته مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد هر دز ماده ژنتیکی وارداتی 20 دلار است اما با تهیه آن از گاوهای ژنومیک 3 دلار تمام می‌شود که اگر برای 100 رأس گاو در یک دوره 5 ساله محاسبه کنیم 170 میلیون دلار صرفه‌جویی اقتصادی برای کشور به همراه دارد و علاوه بر آن بی‌نیاز از واردات هم هستیم.

به گفته ورناصری تولید مواد ژنتیکی دام زیربنای اساسی برای اصلاح ژنتیک است و از آنجایی که برای افزایش عملکرد نیازمند مواد ژنتیکی هستیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا واردات از کشور آمریکا با توجه به وضعیت تحریم مشکل نبود، گفت: از سال 2009 تولید مواد ژنتیکی از گاوهای ژنومیک مورد بهره‌برداری تجاری رسیده و در پتنت خودشان بود، اما به لحاظ ارتباطات بسیار خوبی که داشتیم توانستیم تکنولوژی ژنومیک را وارد کنیم.

وی ادامه داد: در زمینه مبادلات ارزی نیز هیچ مشکلی نبوده و از طریق LC عمل شده است.

ورناصری گفت: استفاده از گاوهای ژنومیک نتایج اصلاح ژنتیک را 5 سال زودتر به نتیجه می‌رساند و قیمت تمام شده آن نیز پایین‌تر است.

مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد در پاسخ به جایگاه اصلاح نژاد در کشورمان در دنیا گفت: در گاوداری‌های صنعتی پیشرفت اصلاح نژاد با نمونه‌های دنیا برابری می‌کند و اگر تولید شیر یک رأس گاو در گاوداری‌های صنعتی کشورمان 37 تا 40 کیلوگرم است در نرم دنیا هم نزدیک به این عدد یعنی 40 تا 45 کیلوگرم است.

ورناصری ادامه داد: اما در گاوهای دو رگ یا سنتی باید خلوص‌سازی انجام شود تا علمکرد مناسب اتفاق بیفتد.

به گفته ورناصری شرکت نهادهای دامی جاهد که از شرکت‌های وابسته وزارت جهاد کشاورزی است در زمینه تولید و بازرگانی فعالیت دارد.

به گفته ناصری فعالیت‌های این شرکت در زیربخش دام در زمینه تولید مواد ژنتیکی، دام شامل گام، گاومیش و گوسفند است و در زمینه طیور نیز در تولید جوجه‌های یک روزه فعالیت دارد.

ناصری گفت: تولید مواد ژنتیکی از نژادهای اصیل هلشتاین، سمینال، فرانسویس، جزری، مونت بیلیارد انجام می‌شود که مطابق با استانداردهای بین‌المللی و مورد تأیید اتحادیه‌های بین‌المللی است.

منبع : خبرگزاری فارس

دسته بندی:
برچسب ها : خودکفایی ایران در تولید مواد اصلاح ژنتیکی دام , تولید مواد اصلاح ژنتیکی دام , اصلاح ژنتیکی دام , واردات گاوهای ژنومیک از آمریکا , گاو‌های ژنومیک ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد