کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

گسترش همکاری ایران و پرتغال در زمینه های تحقیقاتی، فنی و تجاری در بخش کشاورزی

ایران و پرتغال همکاری های تحقیقاتی، فنی و تجاری بخش کشاورزی خود را گسترش می دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، امروز در دیدار هومن فتحی مدیر کل امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد کشاورزی با ماریو داماش نونس سفیر پرتغال در ایران، راه های توسعه همکاری های کشاورزی بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
در این دیدار، فتحی بر لزوم تبادل پروتکل های بهداشت دامی و نباتی بین ایران و پرتغال تاکید کرد و گفت: با امضای این پروتکل ها، بستر برای توسعه روابط کشاورزی و تسهیل در معاملات و فعالیت های بخش خصوصی دو کشور فراهم می شود.
وی با بیان این که طی سال های گذشته، سطح مبادلات فنی و تجاری در حوزه کشاورزی ایران و پرتغال پایین بوده است، اظهار داشت: پس از توافق وین، زمینه های همکاری ایران با سایر کشوها تقویت و فرصت های خوبی برای مبادلات فنی و اقتصادی با غرب ایجاد شده است.
فتحی افزود: در این فضای جدید، هدف وزارت جهاد کشاورزی، توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشورهای مختلف از جمله کشور پرتغال، جلب سرمایه های خارجی و تبادل و امضای اسناد پایه ای برای سهولت بخشیدن به صادرات محصولات کشاورزی است.
وی افزود: ایران توانمندی صادرات میوه تازه، خشکبار، سبزیجات، ماهی میگو و گیاهان دارویی به پرتغال را دارد.
در این دیدار، داماش نونس با اشاره به روابط تاریخی ایران و پرتغال، توضیحاتی را در مورد و وضعیت اقتصادی و جایگاه کشورش در اتحادیه اروپا ارایه داد و خواستار توسعه روابط دو کشور در بخش کشاورزی شد.
وی نیز با اشاره به فضای سازنده ای که در سایه توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 برای همکاری بوجود آمده است، از پیشنهاد طرف ایرانی برای تبادل پروتکل های قرنطینه ای دامی و نباتی، استقبال کرد.
سفیر پرتغال در همین حال گفت: کشورش مایل است در زمینه تجارت زیتون و برخی محصولات دامی با ایران همکاری داشته باشد.
در این دیدار دو طرف، در مورد توسعه همکاری های فنی، همکاری مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و تبادل کارشناسان ابراز تمایل کردند.
سفر وزیر مشاور در امور غذا و تحقیقات کشاورزی پرتغال به ایران
وزیر مشاور در امور غذا و تحقیقات کشاورزی پرتغال در راس هیاتی از روسای موسسه تحقیقات کشاورزی، مدیران بخش غذا و دامداری و بخش خصوصی 24 شهریور ماه به ایران سفر خواهند کرد.
بنابراین گزارش، این سفر با هدف شناخت توانمندی ها و ظرفیت های بخش کشاورزی ایران صورت می گیرد.
در این سفر سه روزه قرار است یادداشت تفاهم همکاری میان ایران و پرتغال امضاء شود.
در این سفر، وزیر مشاور در امور غذا و تحقیقات کشاورزی پرتغال با مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، مقامات وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان سرمایه گذاری خارجی کشور نیز ملاقات خواهد داشت.
قرار است، در دومین روز از سفر این مقام ارشد پرتغالی، بازدیدهایی از موسسه های تحقیقات کشاورزی در کرج صورت گیرد.
گفتنی است، کشور پرتغال عضو اتحادیه اروپا و مهمترین محصولات کشاورزی این کشور شامل گندم، جو، جو سایه، ذرت، برنج، سیب زمینی، زیتون، مرکبات، لبنیات و انگور می شود. پرتغال یک کشور سرمایه پذیر است تا سرمایه گذار و  10.9 درصد نیروی کار آن در بخش کشاورزی فعالیت می کنند.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی 

دسته بندی:
برچسب ها : ایران و پرتغال , کشاورزی , وزارت جهاد کشاورزی , تبادل پروتکل های بهداشت دامی و نباتی بین ایران و پرتغال , مبادلات فنی و تجاری در حوزه کشاورزی ایران و پرتغال , توسعه صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشورهای مختلف از جمله کشور پرتغال , مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد