کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

عرضه آبزیان شناسنامه دار از 16 شهریور ماه

پس از عرضه موفق میگوی شناسنامه‌دار، قزل‌آلا نیز از 16 شهریورماه در نمایشگاه محصولات سالم و ارگانیک برای نخستین‌بار عرضه می‌شود.

 مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار شیلات ایران با اعلام این مطلب گفت: در راستای عرضه محصولات سالم و بهداشتی، این سازمان شناسنامه‌دار کردن آبزیان را در دستور کار قرار داد و محصول میگو در حال حاضر بدین صورت عرضه می‌شود.

دکتر عیسی گلشاهی افزود: ماهی قزل‌آلا نیز برای نخستین‌بار به‌صورت شناسنامه‌دار عرضه خواهد شد و شناسنامه‌دار کردن ماهی جنوب و ماهیان گرمابی نیز به‌صورت پایلوت در دستور کار است.

وی خاطرنشان کرد: عرضه انبوه ماهیان گرمابی شناسنامه‌دار از مهرماه عملیاتی می‌شود و برای ماهیان جنوب نیز نیازمند مقدماتی خاص است که در حال انجام است.

گلشاهی ادامه داد: از آنجا که ماهیان تن مبداء و مقصد مشخصی دارند، شناسنامه‌دار کردن آنها به سرعت انجام خواهد شد.

وی تصریح کرد: در مرحله اول محموله‌هایی که به بازار بعثت تهران می‌رسند، دارای کدی 22 رقمی هستند که دارای کد شناسایی بوده و از محل مزرعه در بسته‌بندی‌های مشخصی عرضه می‌شوند.

این مقام مسئول یادآور شد: در مرحله دوم بسته‌بندی در داخل جعبه‌های مخصوص انجام می‌شود و برچسب توزیع‌کننده بر روی آنها درج خواهد شد.

گلشاهی تأکید کرد: ماهیان قزل‌آلا در بسته‌بندی‌های پنج تا 30 کیلوگرمی از مزرعه بسته‌بندی می‌شوند و برای میگو نیز جعبه‌های یونولیتی در نظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت: امکان نصب برچسب بر تک‌تک محصولات شیلاتی وجود ندارد، اما محصولات قابل عرضه مزارع شیلاتی دارای برچسب خواهد بود و از آنجا که مصرف‌کنندگان از واحدهای خاصی خریداری می‌کنند، امکان ردیابی در صورت بروز شکایت وجود دارد.

 منبع : خبرگزاری ایانا

برچسب ها : محصولات شیلاتی , قزل‌آلا , فرآوری و توسعه بازار شیلات ایران , ماهی قزل‌آلا , شناسنامه‌دار کردن ماهی جنوب ,

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد