کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

صندوق حمایت از صنعت چای تشکیل می‌شود

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب گفت: هفته گذشته جلسه‌ای بین نمایندگان شمال و وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد که تشکیل صندوق حمایت از چای مورد تأکید قرار گرفت.

مهرداد بائوج لاهوتی افزود: تشکیل صندوق حمایت از چای علاوه بر ساماندهی وضعیت چای داخلی علاوه بر حمایت از چای داخلی، با عضویت زنجیره‌های تولید در اتحادیه تولیدکنندگان، کارخانه‌داران و بازرگانان تلاش می‌کنند غفلت صورت‌گرفته برای عرضه چای داخلی به کشور را جبران کنند.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک این صندوق می‌تواند از صنعت چای کشور به‌ویژه در بخش خرید تضمینی این محصول پشتیبانی و حمایت‌های عملیاتی داشته باشد و بحث فاصله انداختن برای پرداخت مطالبات چایکاران را که هم‌اکنون معضل اصلی تولیدکنندگان برگ سبز چای شده است، مرتفع کند.

 سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، پیشنهاد تشکیل تعاونی داد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این جلسه، نماینده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، پیشنهاد تشکیل تعاونی چایکاران را مطرح کرد.

بائوج لاهوتی تصریح کرد: تعاونی چایکاران به‌گونه‌ای تشکیل شود که تولیدکنندگان چای به‌عنوان سهامداران اصلی قلمداد شده و به‌عنوان یک تشکل توانمند بتواند احقاق حق چایکاران را در مجامع تصمیم‌گیر پیگیری کند.

وی یادآور شد: در این جلسه، مقرر شد به‌زدایی باغ‌های چای در سیکل زمانی پنج‌ساله به‌صورت مستمر اجرایی شود.

بائوج لاهوتی تأکید کرد: همچنین مقرر شد اعتباری که به صنعت چای تخصیص داده می‌شود، بخشی به‌صورت تسهیلات و بخشی هم به‌صورت بلاعوض به کارگروه سازمان چای داده شود.

وی اظهار داشت: البته هنوز منابع مالی به‌زدایی باغ‌های چای قطعی نشده و مقرر شده در جلسات آینده درباره آن تصمیم‌گیری شود.

این نماینده مجلس با اشاره به بودجه 93 گفت: انتظار می‌رود خلاء اعتباری که طی سال جاری باعث شد خرید تضمینی چای با کنش‌های زیادی روبه‌رو شده و کشاورزان چایکار در فاصله غیرمتعارفی بهای برگ سبز چای خود را دریافت کنند، در لایحه بودجه 93 جبران شود.

بائوج لاهوتی با اشاره به پیشنهاد نرخ خرید تضمینی 2550 تومان برای برگ سبز درجه یک و 950 تومان برای برگ سبز درجه دو افزود: هرچند پیشنهاداتی برای نرخ خرید تضمینی چای مطرح شده است، اما باید در جلسات مستمری که با کارگروه چای در هیأت دولت صورت می‌گیرد، تأمین اعتبار آن به‌صورت قطع و شفاف مشخص شود تا چایکاران بتوانند بهای برگ سبز تحویلی خود را مانند گندم به‌موقع و در زمان‌بندی منضبتی دریافت کنند.

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : تشکیل صندوق حمایت از چای , چای , صنعت چای ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد