کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

توسعه همکاری‌های ایران و ایرلند در بخش کشاورزی و دامی

جمهوری اسلامی ایران و ایرلند بر توسعه همکاری‌ها در بخش کشاورزی تاکید کردند.

 

در دیدار خلیل آقایی، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس با هیات ایرلندی که اغلب اعضای آن، نمایندگان مجلس این کشور بودند بر همکاری‌های مشترک بین دو کشور به ویژه در بخش کشاورزی تاکید شد.

 

در این دیدار، قائم مقام وزیر در امور مجلس خواستار کاهش قیمت محصولات دامی و لبنی کشور ایرلند به منظور توسعه تجارت این محصولات بین دو کشور شد.

 

وی با بیان این که واردات گوشت از ایرلند به لحاظ کیفیت بالا برای ایران از اهمیت خاصی برخوردار است، افزود: قسمت اعظم واردات این محصول توسط بخش خصوصی صورت می‌گیرد و کاهش قیمت گوشت یا هزینه‌های حمل و نقل می‌تواند به افزایش رغبت بخش خصوصی برای واردات کمک کند.

 

قائم مقام وزیر در امور مجلس گفت: واردات گوشت از ایرلند، سابقه خوبی در کشورمان داشته اما به دلیل شیوع بیماری جنون گاوی در چند سال گذشته این واردات متوقف شد.

 

وی ابراز امیدواری کرد با رفع ممنوعیت واردات گوشت از ایرلند، تجارت در حوزه محصولات دامی بین دو کشور از سر گرفته شود.

 

آقایی ضمن تاکید بر توسعه همکاری‌ها در بخش شیلات اذعان کرد: ایران سابقه درخشانی در بخش شیلات به خصوص تولید خاویار دارد و علاوه بر این می‌توان به لحاظ علمی و تخصصی در این حوزه همکاری کرد.

 

وی در مورد برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات دامی در دو کشور گفت: در ایران نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات کشاورزی به طور روزانه، هفتگی و ماهانه برگزار می‌شود و دو کشور می‌توانند در زمینه برپایی نمایشگاه‌های عرضه مستقیم محصولات همکاری کنند.

 

آقایی حضور هیات ایرلندی در ایران و تلاش آنها برای گسترش همکاری ها را نشان دهنده اراده ایرلند در زمینه بهبود روابط دو کشور دانست.

 

وی ابراز امیدواری کرد توسعه روابط بین دو کشور به صلح، امنیت و آرامش دنیا کمک کند.

 

در این دیدار اریک بایرن، نماینده مجلس ایرلند نیز خواستار گسترش همکاری‌های دو کشور به خصوص در بخش کشاورزی و دامی شد.

 

وی با بیان این که ایرلند از بالاترین استانداردهای اتحادیه اروپا برای پرورش و تولید گوشت گاو و گوسفند تبعیت می‌کند، گفت: ما در پرورش گاو و گوسفند از اصلاح ژنتیکی و یا هورمون استفاده نمی‌کنیم و تمام فرآورده های گوشتی ایرلند از مزرعه تا فروشگاه‌ها رصد می‌شود.

 

نماینده مجلس ایرلند قیمت محصولات دامی را ناشی از اجرای قوانین سخت و رعایت استانداردهای بالا به منظور افزایش تبعیت و سلامت محصولات در ایرلند دانست و اذعان کرد: تمام کشاورزان و دامداران ملزم به اجرای این قوانین هستند.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : کشاورزی , محصولات دامی و لبنی کشور ایرلند , رفع ممنوعیت واردات گوشت از ایرلند , ایرلند از بالاترین استانداردهای اتحادیه اروپا برای ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد