کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

دریاچه ارومیه حداکثر ظرف 10 سال آینده ، حجم آب آن به تراز استاندارد می رسد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با تاکید بر این که دریاچه ارومیه قابلیت احیا دارد، گفت: ضروری است در این خصوص بیش از پیش همت گماشت زیرا در صورت عدم احیای آن تمدن در این منطقه از بین خواهد رفت.

عیسی کلانتری در جلسه هم اندیشی ستاد احیای دریاچه ارومیه با مسوولان دستگاه قضایی و فرماندهان انتظامی شهرستان های حوزه آبریز این دریاچه در تبریز افزود: طی سه دهه گذشته مدیریت آب در راستای جلوگیری از عدم خشک شدن سرزمینمان درست عمل نکرده و باید پاسخگو باشد.

وی با بیان این که سهم آذربایجان شرقی از تامین حق آبه دریاچه ارومیه 11 درصد است و بیشترین تهدید خشکی دریاچه هم متوجه این استان خواهد بود، گفت: انتظار بیشتری از مردم و مسوولان این استان در همراهی با برنامه های احیای دریاچه داریم .

مجری طرح احیای دریاچه ارومیه اظهارکرد: چنانچه برنامه زمان بندی رعایت نشود نباید انتظار احیای دریاچه را داشته باشیم .

وی ادامه داد: ما براساس یافته های علمی و تخصصی به احیای این دریاچه اطمینان داریم و طبق طرح های مطالعاتی و اجرایی اقدام به ورود به فاز عملیاتی کرده ایم.

کلانتری تاکید کرد: دولت تدبیر و امید در این زمینه بسیار مصمم است و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته حداکثر ظرف 10 سال آینده این دریاچه زنده شده و به تراز استاندارد خواهد رسید.

وی اعلام کرد: با عملی شدن طرح های مورد نظر، ظرف حداکثر 10 سال آینده حجم آب آن به 14.5 میلیارد مترمکعب تراز استاندارد خواهد رسید و شوری آن نیز 25 درصد در سطح چهار هزار و 300 کیلومترمربع می رسد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، کاهش 40 درصدی در استفاده از آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را یکی از برنامه های جدی دولت برای احیای دریاچه عنوان و اظهار کرد: ما در این زمینه حق داریم نسبت به اجرای برنامه های نجات دریاچه به دقت عمل کنیم.

مدیر دفتر برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر پبیش از 85 درصد از منابع آب تجدیدپذیر در کشور برداشت می شود در حالی که حد مجاز برداشت بر طبق شاخص سازمان ملل، حداکثر 40 درصد می باشد. 

مسعود تجریشی افزود: کل مصرف منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال حاضر چهار هزار و 825 میلیون متر مکعب است که از این مقدار چهار هزار و 291 میلیون متر مکعب در بخش کشاورزی و 534 میلیون متر مکعب نیز در مصارف شرب و بهداشت و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

وی برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب تجدیدپذیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه ، توسعه نامتوازن بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه و تغییرات اقلیمی و استمرار خشکسالی ها را از جمله عوامل اصلی موثر در روند خشکی دریاچه ارومیه عنوان کرد.

تجریشی با بیان این که برداشت بیش از حد از چاه ها یکی از مهم ترین عوامل کاهش رواناب رودخانه هاست، اظهار کرد: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از 88 هزار حلقه چاه دریاچه را محاصره کرده اند که از ورود جریان های سطحی به دریاچه ممانعت می کنند.

وی گفت: احتمال خشکی کامل دریاچه در صورت عدم تامین آب کافی برای دریاچه ارومیه در سال های پیشرو موجب ایجاد کویر ارومیه خواهد شد.

مدیر دفتر برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، افزود: ایجاد ریزگردهای نمکی ناشی از توسعه کانون های تولید ریزگرد در دریاچه ارومیه و مناطق شوره زار مجاور آن ، بیابان زایی و پیشروی آن درمحدوده های کشاورزی و مسکونی، ایجاد بیماری های صعب العلاج در منطقه ، تخریب و از بین رفتن اراضی کشاورزی، افزایش مهاجرت از مناطق مجاور دریاچه و به ویژه تخلیه روستاهای نزدیک دریاچه و نوسان در پارامترهای اقلیمی حوضه مانند افزایش دما، کاهش بارش از جمله خطرات و آسیب های احتمالی ناشی از تداوم خشکی دریاچه ارومیه است.

وی تخریب بافت های ریوی در اثر ورود غبارات نمکی- سیلیسی و بروز بیماری های آسم و برونشیت را مهمترین پیامد طوفان های نمک خواند و ادامه داد: افزایش شمار مبتلایان به سرطان مری در مناطق تحت نفوذ طوفان، ایجاد زخم های پوستی، بروز ناهنجاری های ریوی، مثانه ای و سرطان، مشکلات سیستم عصبی و آسیب های کبدی از جمله دیگر خطرات خشکی دریاچه بر سلامت انسان هاست.

تجریشی، راهکارهای مصوب کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه را ممنوعیت هرگونه افزایش برداشت از منابع آب حوضه و جلوگیری از توسعه جدید به ویژه در بخش کشاورزی، جلوگیری از برداشت غیر مجاز از آب های سطحی، انجام هماهنگی لازم با قوۀ قضاییه در راستای تسهیل و تسریع در اجرای قانون تعیین تکلیف چاه های فاقد پروانه به ویژه چاه های اثرگذار بر آب های سطحی، تدوین و پیاده سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع رسانی، آگاه سازی و جلب مشارکت عمومی و جوامع محلی در راستای تبیین پیامدهای وضعیت موجود و اهمیت احیای دریاچه ارومیه برشمرد.

وی تاکید کرد: هرگونه توسعه اراضی کشاورزی اعم از تبدیل اراضی ملی منابع طبیعی به کشاورزی، دیم به آبی، زراعی به باغی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و هرگونه عملیات منجر به افزایش برداشت از منابع آب حوضه اعم از ایجاد و به سازی ایستگاه های پمپاژ آب، احداث آب بندان و سدهای معیشتی در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه ممنوع بوده و وزارت خانه های نیرو و جهادکشاورزی موظفند ضمن ممنوعیت صدور مجوز در این خصوص، با متخلفین برخورد کرده و گزارش عملکرد ماهانه را به دبیرخانه کارگروه ارائه کنند.

دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ ترین دریاچه کشور و دومین دریاچه آب شور جهان از حدود دو دهه قبل با مشکل خشکی دست به گریبان است. 

منبع : سایت سازمان حفاظت از محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : احیای دریاچه ارومیه , ستاد احیای دریاچه ارومیه , دریاچه ارومیه , مجری طرح احیای دریاچه ارومیه , کاهش 40 درصدی در استفاده از آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه , کل مصرف منابع آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال حاضر , توسعه نامتوازن بخش کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه , برداشت بیش از حد مجاز از منابع آب تجدیدپذیر حوضه آبریز دریاچه ارومیه , بیش از 88 هزار حلقه چاه دریاچه ارومیه را محاصره کرده اند , دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ ترین دریاچه کشور , دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ ترین دریاچه کشور و دومین دریاچه آب شور جهان , دریاچه ارومیه دومین دریاچه آب شور جهان ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد