کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 04 اسفند 1402
کشاورزی روز

واردات برنج همچنان ممنوع است

عباس کشاورز - معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت - اعلام کردا گفت: ممنوعیت واردات برنج همچنان ادامه دارد و هیچ قولی از این بابت به طرف‌های هندی یا دیگر صادرکنندگان برنج به ایران نداده‌ایم.

وی افزود: در سال جاری حدود 1.9 میلیون تن برنج تولید شده است و همچنان ممنوعیت واردات اعمال می‌شود.

به گفته کشاورز، واردات انجام شده برنج همچنان مرتبط با ثبت سفارش‌های گذشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت افزود: برنج جزو محصولاتی است که به دلیل آب‌بر بودن و محدودیت منابع آبی کشت آن در غیر از دو استان شمالی مازندران و گیلان مورد حمایت دولت و وزارت جهاد کشاورزی نیست.

کشاورز ادامه داد: گرچه نمی‌توان به دلیل نداشتن ماده قانونی، کشت برنج را در غیر از دو استان مذکور ممنوع اعلام کرد اما وزارت جهاد کشاورزی تسهیلات مرتبط با کشت، مکانیزاسیون و ... را به بهره‌برداران نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه تعرفه واردات برنج مانند دیگر محصولات کشاورزی از ابتدای هر سال مشخص و اعمال می‌شود، گفت: امسال از نظر تولید سال خوبی برای برنج محسوب می‌شود، چرا که با افزایش نسبی تولید این محصول نسبت به سال گذشته مواجه شدیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت اظهار کرد: مصرف سرانه برنج سالانه حدود 38 کیلوگرم است که به نظر می‌رسد این میزان مصرف بالا بوده و برای ارتقای سلامت جامعه باید کاهش پیدا کند تا بتوانیم واردات و تولید این محصول را به میزان مورد نیاز کنترل کنیم.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : برنج , برنج هندی , برنج وارداتی , مصرف سرانه برنج سالانه حدود 38 کیلوگرم است , مصرف سرانه برنج ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد