کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

با اتصال رودخانه زرینه‌رود به سیمینه‌رود ، دریاچه ارومیه جان تازه گرفت

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در حاشیه نوزدهمین جلسه کمیته هماهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: یکی از پروژه‌های مهم احیای دریاچه ارومیه اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود است که پس از اتمام پروژه و بارندگی‌های اخیر، آب جنوب استان آذربایجان غربی به پیکره دریاچه ارومیه در حال انتقال است.

مسعد تجریشی با بیان اینکه این طرح به طول 25 کیلومتر از ابتدای امسال اجرایی شده است، افزود: با توجه به رسوب‌گذاری‌های انجام شده در بخشی از دریاچه ارومیه و مصب رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، امکان انتقال آب از زرینه‌رود به پیکره دریاچه ارومیه وجود نداشت و اتصال این رودخانه به سیمینه‌رود برای بهبود شرایط انتقال آب انجام شد.

وی با بیان اینکه بهره‌برداری از این طرح امکان انتقال آب مازاد زرینه‌رود از طریق سمینه‌رود به پیکره موجود دریاچه را مهیا ساخته است، خاطرنشان کرد: همزمان با انجام لایروبی‌های گسترده طی مسیر این دو رودخانه، در شرایط حاضر حجم آب مؤثری به میزان حدود 30 مترمکعب در ثانیه در حال جریان به سمت دریاچه ارومیه است. با تخصیص این اعتبارات به شرکت سهامی آب منطقه‌ای آذربایجان غربی و تلاش شبانه‌روزی، سرانجام ورود آب به دریاچه از طریق اتصال زرینه‌رود به سمینه‌رود آغاز شد.

رئیس کارگروه علمی این ستاد جلوگیری از پخش آب در اراضی کم‌عمق و کاهش تبخیر و هدررفت آب ورودی به دریاچه و هدایت آن به پیکره موجود را ازجمله اهداف عملیات لایروبی رودخانه‌های مهم منتهی به دریاچه ارومیه برشمرد.

تجریشی اجرایی کردن بازگشایی مسیر آبراهه‌های ورودی به دریاچه ارومیه، تسهیل در انتقال آب به دریاچه، رهاسازی آب از سد بوکان و کاهش 40 درصد تخصیص آب مصرفی در حوزه دریاچه ارومیه را از اولویت‌های عمرانی و اجرایی برای احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : ستاد احیای دریاچه ارومیه , احیای دریاچه ارومیه , دریاچه ارومیه , یکی از پروژه‌های مهم احیای دریاچه ارومیه اتصال زرینه‌رود به سیمینه‌رود است ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد