کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 12 آذر 1402
کشاورزی روز

خاک کشور بیمار است و بیشترین آلودگی آب مربوط به آلودگی خاک است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، امروز در آیین گرامیداشت سال جهانی خاک، با بیان اینکه امروزه در کشور ما خاک سرزمین‌مان به دلیل استفاده بیش از حد ظرفیت آن بیمار شده، اظهار داشت: اکنون تنها شکل ظاهری‌ خاک را در دست داریم.

سعید متصدی با اشاره به اینکه رهاسازی پسماند و فاضلاب‌ها بر طبیعت منبع خاک را به‌عنوان نخستین منبع آلوده می‌کند، افزود: اکثر مردم فکر می‌کنند آب بیشتر از طریق ورود فاضلاب‌ها آلوده می‌شود، در حالی که طی تحقیقات جدید به‌عمل‌آمده، بیشترین آلودگی آب ناشی از آلودگی خاک است.

وی با تأکید بر اینکه خاک سالم زندگی سالم را به ارمغان می‌آورد و سم و کود موجود در خاک قطعاً به جسم و جان انسان‌ها آسیب خواهد زد، خاطرنشان کرد: لایحه‌ای فوق‌العاده کارآمد با کمک تمامی دستگاه‌های دولتی به‌ویژه وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست تدوین شده که مراحل تصویب خود را در مجلس طی می‌کند.

متصدی درباره لایحه خاک ادامه داد: در این لایحه هم عوامل تخریب خاک و هم آلودگی آن ذکر شده تا بتوانیم معضل خاک‌های بیمار کشورمان را حل کنیم.

وی تصریح کرد: امروزه به دلیل تولید مواد غذایی برای جمعیتی که رو به رشد است از خاک بیمارمان انتظار بهره‌وری بالایی داریم، اما شرایط‌ مان اکنون طوری نیست که بتوانیم از خاک بیمارمان انتظار تولیدات بیشتری را داشته باشیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود سم و کودهای بر جای مانده در خاک یادآور شد: کود و سم سلامت خاک و مصرف‌کننده تولیدات کشاورزی را به قدری با آسیب‌های متعددی روبه‌رو کرده که دنیا به سمت مصرف کمتر، غذای سالم و ارگانیک پیش می‌رود.

متصدی با اشاره به ضایعات محصولات کشاورزی در بحث بسته‌بندی، انتقال، برداشت، توزیع و حمل و نقل تأکید کرد: باید راندمان مصرف‌مان را متناسب با توانایی خاک امروزمان پیش‌بینی کنیم به طوری که فشار بر آب و خاک کم شده و تولید بدون ضایعات افزایش یابد.

وی اظهار داشت: برخی از مواقع مصرف‌مان بیش از حد عادی می‌شود و ما باید مصرف را بهینه کنیم به‌طوری‌که اسراف نکرده باشیم. دنیا حدود دو تا سه سال پیش برای کاهش گازهای گلخانه‌ای مصرف گوشت کمتر را پیشنهاد داده بود.

متصدی همچنین گفت: با اینکه دنیا در حال پیشروی به سوی مصرف کم است ما در حال مصرف بیشتر هستیم و با افزایش جمعیت مان فشار را روی خاکی که بیمار است بیشتر می‌کنیم.

وی در پایان افزود: مردم کشورمان را باید در چرخه مصرف بهینه و کاهش فشار کمتر بر روی خاک مشارکت دهیم تا نسل آینده به بودن ما افتخار کنند.

 

خبرنگار: افسانه زعیم‌زاده

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : خاک کشور بیمار است , خاک , فاضلاب‌ها , آب , لایحه خاک , معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست , سعید متصدی , عوامل تخریب خاک , وجود سم و کودهای بر جای مانده در خاک , سم و کودهای بر جای مانده در خاک , دنیا به سمت مصرف کمتر، غذای سالم و ارگانیک پیش می‌رود , ضایعات محصولات کشاورزی , محصولات کشاورزی , کاهش گازهای گلخانه‌ای , مصرف گوشت کمتر ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد