کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 12 آذر 1402
کشاورزی روز

آب‌گیری تالاب بختگان از رودخانه‌های کر و سیوند در روزهای اخیر

معاون امور تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست، ابلاغیه وزارت نیرو در مورد تخصیص حق‌آبه محیط زیستی تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور را حرکت رو به جلو دانست و از آب‌گیری تالاب بختگان از رودخانه‌های کر و سیوند در روزهای اخیر خبر داد.

مسعود باقرزاده کریمی ، با اشاره به اینکه به تازگی آب‌گیری تالاب بختگان از رودخانه‌های کر و سیوند صورت گرفته است، گفت: یکی از تالاب‌هایی که باید مثل دریاچه ارومیه کاملا هدفمند، با عزم ملی و توان دولتی و غیر دولتی اقداماتی برای تعیین تکلیف بهره‌برداری آب‌های بالا‌دستی آن انجام شود، تالاب بختگان است.

 وی با بیان اینکه وزارت نیرو با مشخص کردن سهم آب محیط زیستی حوزه‌های مختلف کشور قدم خوبی در حوزه محیط زیست برداشته است، افزود: این ابلاغیه که طی دو، سه ماه گذشته صورت گرفته، حرکت رو به جلویی است اما کافی نیست. طبق این ابلاغیه آب منطقه‌ای‌ها باید میزانی از حجم آب موجود در منطقه را به محیط زیست اختصاص دهند.

 معاون امور تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به اینکه آب منطقه‌ای‌ها تنها می‌توانند از منابع آب تنظیم‌شده کشور به محیط زیست تخصیص دهند، افزود: در طبیعت سالانه حدود 100 میلیارد متر مکعب آب وجود دارد، وزارت نیرو برای حدود 68 میلیارد متر مکعب برنامه‌ریزی دارد؛ از این مقدار 10.7 میلیارد متر مکعب را به محیط زیست اختصاص داده است. اگرچه سازمان حفاظت محیط زیست روی جزئیات اعداد حوزه‌ها بحث دارد اما در همین حد هم سازمان، آن را یک حرکت رو به جلو می‌داند.

کریمی با بیان اینکه سهم آب زیست محیطی حوزه طشک، بختگان و مهارلو 332 میلیون متر مکعب مشخص شده، اظهارکرد: این میزان آب تخصیص یافته با توجه به منابع آب موجود بوده است، اما باید توجه داشت که منابع آب موجود با نیاز اکولوژیکی تفاوت دارد. سازمان محیط زیست نیاز اکولوژیک رودخانه‌ها و تالاب‌ها را تعیین می‌کند. بنابراین پس از بررسی نیاز اکولوژیک تالاب‌ها باید میزان فاصله نیاز اکولوژیک با میزان تخصیص یافته روشن شود.

 وی با تاکید بر ضرورت روشن شدن نیاز اکولوژیک و میزان تخصیص یافته منابع آبی به تالاب‌ها، افزود: این شفافیت باید اتفاق افتد و شفافیت در مدیریت هم محسوب می‌شود تا مسئولین و ذینفعان بدانند که دریاچه با چه میزان از نیاز اکولوژیک خود تامین می‌شود و همین مسئله انتظارات ما را از طبیعت هم مشخص می‌کند.

معاون امور تالاب‌ها با اشاره به اینکه سهم آبی هر حوزه و تالاب علاوه بر وزارت نیرو به ادارات کل محیط زیست استان‌ها نیز ابلاغ می‌شود، گفت: ادارات محیط زیست مسئول دریافت حق‌آبه محیط زیستی هستند، بنابراین به ادارات اعلام شده که مطالبه‌گرانه بر این موضوع نظارت داشته باشند، البته تحقق این ابلاغیه به قابلیت‌های مدیریتی و عزم و اراده اجرایی دو دستگاه وزارت نیرو وسازمان حفاظت محیط زیست بستگی دارد.

کریمی با تاکید بر اینکه ایستگاه‌های هیدرومتری جهت آزمون و سنجش میزان آب تخصیص‌یافته به محیط زیست وجود ندارد، اظهار کرد: برداشتن غیر مجاز آب اتفاق می‌افتد و نیرو و امکانات کافی برای نظارت مداوم وجود ندارد به این دلایل روشن نیست که میزان آب‌های مشخص شده، به محیط زیست برسد، بنابراین باید همه تلاشمان را برای عملیاتی شدن همین میزان آب انجام دهیم تا اگر در چانه‌زنی‌ها توانستیم، آب بیشتری بر اساس نیاز اکولوژیک به طبیعت اختصاص دهیم.

منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : آب‌گیری تالاب بختگان , وزارت نیرو , امور تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست , تخصیص حق‌آبه محیط زیستی تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور , تالاب بختگان , رودخانه‌های کر و سیوند ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد