کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

الزام بانک ها برای پرداخت 9.3 درصد از تسهیلات اعطایی به بخش کشاورزی

بانک ها باید 9.3 درصد از تسهیلات اعطایی خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند
دستورالعمل اجرایی ماده (47) قانون رفع موانع تولید در خصوص تسهیلات کشاورزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی جهت اجرا ابلاغ شد.
به گزارش سرویس وبگردی کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، در این بخشنامه آمده است:
پیرو بخشنامه شماره 94.116364 مورخ 1394.5.7، در ماده (47) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور - مصوب سال 1394 مجلس شورای اسلامی- آمده است:
«کلیه بانک‌های عامل غیرتخصصی موظفند سهمی از تسهیلات اعطایی خود را حداقل معادل سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، بر اساس آخرین آمار تولید ناخالص ملی سالانه، به بخش کشاورزی اختصاص دهند. شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلفند حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون، دستورالعمل این اقدام را ابلاغ کنند و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارش عملکرد این ماده را به تفکیک بانک‌ها به صورت شش ماهه به کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ارائه می‌نماید».
در اجرای تکلیف مقرر در ماده قانونی مذکور، «دستورالعمل اجرایی ماده (47) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور» مشتمل بر 7 ماده و یک تبصره تهیه و در یکهزار و دویست و دوازدهمین جلسه مورخ 1394.10.01 شورای پول و اعتبار مطرح و به تصویب رسید.
ضمن اعلام این که بر اساس آخرین آمار رسمی تولید ناخالص ملی سالانه، سهم بخش کشاورزی در اقتصاد کشور موضوع تبصره ذیل ماده (5) دستورالعمل مزبور به میزان 9.3 درصد می‌باشد، خواهشمند است دستور فرمایند با عنایت به اهمیت بخش کشاورزی در اقتصاد کشور، مراتب به قید تسریع به تمامی واحدهای ذی‌ربط آن بانک ابلاغ و بر حسن اجرای آن نظارت لازم به عمل آید. همچنین، مقتضی است ترتیبی اتخاذ شود که نسخه‌ای از بخشنامه ابلاغی به واحدهای ذی‌ربط، به حوزه مدیریت‌کل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بانک مرکزی ارسال شود.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : تسهیلات اعطایی به بخش کشاورزی , بانک مرکزی , بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد