کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

تسهیل انجام سرمایه گذاری های خارجی در بخش شیلات ایران با لغو تحریم‌ها

معاون وزیر و رییس سازمان شیلات ایران ظرفیت سرمایه گذاری خارجی در بخش تامین قفس برای پرورش ماهیان را تا 4 میلیارد دلار برآورد کرد.
به گزارش سرویس وبگردی کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر حسن صالحی در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام، پیش‌بینی می کنیم در حوزه پرورش ماهیان خاویاری، پرورش ماهی در قفس، زنجیره‌های صنعت آبزی‌پروری میگو و صنایع شیلاتی، جاذبه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود داشته باشد.
وی اذعان داشت: لغو تحریم‌ها ، انجام سرمایه گذاری های خارجی در بخش شیلات ایران را تسهیل می کند.
صالحی در عین حال، امکان نقل و انتقالات منابع مالی سرمایه‌گذاران با اجرای برجام را بستر خوبی برای تولید و صادرات محصولات شیلاتی به کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی عنوان کرد.
وی با بیان این که از زمان توافق ایران با گروه 1+5 تا قبل از اعلام آغاز اجرای برجام، هیات های زیادی از کشورهای مختلف برای شناسایی ظرفیت های شیلاتی و سرمایه گذاری‌های مشترک به ایران سفر کرده‌اند، گفت: امسال بیش از 100 میلیون یورو در زمینه تجهیزات قفس با کشورهایی مانند نروژ، ایتالیا، فرانسه و چین قرارداد منعقد کردیم که بخشی از آن مربوط به ساخت قفس از طریق مشارکت شرکت های ایرانی و خارجی است.
رییس سازمان شیلات ایران درباره این پرسش که اولویت شیلات ایران در همکاری و انجام سرمایه گذاری مشترک با کدام کشورها است، تصریح کرد: ما با توجه به موضوع توسعه، کشورهای درجه اول را انتخاب کرده ایم و به طور مثال برای پرورش ماهی در قفس در حوزه زنجیره قفس‌ها به خصوص تجهیزات در دریا، نروژی ها برای ما در اولویت قرار دارند و سپس ایتالیایی‌ها، ترک ها و چینی ها را انتخاب کرده‌ایم.
وی افزود: در زمینه بی‌نیازی کشور از واردات تخم چشم‌زده قزل‌آلا نیز با کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا، انگلیس و نروژ که صاحب دانش، فناوری جدید و تجربه هستند، به دنبال همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک هستیم.
صالحی پیش‌بینی کرد: از طریق سرمایه گذاری های مشترک ایران با کشورهای پیشرو در زمینه تولید تخم چشم زده قزل آلا، 70 تا 80 درصد نیاز ایران به واردات این نوع تخم کاهش می یابد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به صنعت دریانوردی و فعالیت ایران در اقیانوس هند، گفت: در این صنعت، کشور چین و کره تجربیات خوبی دارند و از این رو، در این حوزه با کشورهای آسیای شرقی تمایل همکاری داریم.
وی در مورد صنایع شیلاتی اظهار داشت: کشورهایی که بتوانند ارزش افزوده در این صنایع ایجاد کنند برای ما در اولویت هستند و اخیرا کشورهای ایسلند، فنلاوند و دانمارک برای همکاری و سرمایه گذاری در این صنعت، ابراز تمایل کرده اند.
صالحی، میزان سرمایه گذاری های خارجی در بخش شیلات ایران را تا پیش از تشکیل دولت یازدهم، نزدیک به صفر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در دو سال اخیر، بستر لازم برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخش شیلات فراهم شده که از جمله می توان به مشارکت شرکت های چینی در صید فانوس ماهیان و فرانسوی ها در پرورش ماهی در قفس در منطقه قشم اشاره کرد.
وی اذعان داشت: در سه ماهه گذشته نیز برداشت پرورش ماهی در قفس در بندر آفتاب استان هرمزگان را داشتیم که با سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور انجام شده است.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : رییس سازمان شیلات ایران , تامین قفس برای پرورش ماهیان , پرورش ماهیان , پرورش ماهیان خاویاری , پرورش ماهی در قفس , زنجیره‌های صنعت آبزی‌پروری میگو و صنایع شیلاتی , لغو تحریم‌ها , سرمایه گذاری های خارجی در بخش شیلات ایران , شیلات ایران , سرمایه گذاری های خارجی در بخش شیلات , شیلات , سرمایه گذاری های خارجی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد