کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

ضوابط جدید واردات گندم ابلاغ شد

بر اساس ابلاغ جدید سازمان توسعه تجارت به گمرک، در سال آینده نیازی به واردات گندم نیست و نباید ثبت سفارشی در این خصوص صورت بگیرد و واردات گندم توسط کارخانجات آرد مشروط به صادرات است.

سازمان توسعه و تجارت طی بخش نامه‌ای که بر اساس نامه وزیر کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته شده، ضوابط جدید برای ثبت سفارش و واردات گندم را به گمرک کشور اعلام کرد.

 در این بخشنامه با اشاره عدم نیاز به واردات گندم در سال آینده، با توجه به شرایط تولید در داخل و واردات گندم تاکنون، خواسته شده تا از ثبت سفارش جدید برای واردات این محصول از امروز خودداری شود.

 در این ابلاغ همچنین ضمن اشاره به این که در صورتی که واحدها تمایل برای واردات گندم دروم داشته باشند، باید آن را از طریق ارز آزاد انجام دهد، اعلام شده واحدهایی که نیاز به گندم دروم دارند می‌توانند بر اساس آنچه شورای اقتصاد مشخص می‌کند، محصول مد نظر خود را از شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین کنند.

 در ادامه نیز شرایط خاصی برای واردات گندم توسط کارخانجات آرد اعلام شده که بر اساس آن شرط اصلی صادرات است؛ به گونه‌ای که اعلام شده که یا در قالب ورود موقت معادل آرد صادر شده مجاز به واردات گندم هستند یا دولت باید مابه‌التفاوت خرید گندم داخل و خارج این کارخانجات صادر کننده را با تصویب شورای اقتصاد تقبل کند.

 در پایان این بخشنامه نیز اعلام شده که کلیه ثبت سفارش کالاهای اساسی شامل گندم، شکر خام و روغن خام، باید در محدوده های زمانی سه ماهه انجام شود و حداکثر زمان قابل تمدید آن یک ماه باشد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : ضوابط جدید واردات گندم , واردات گندم , گندم , شرایط تولید در داخل و واردات گندم , وزیر کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد