کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

انتقاد شدید معصومه ابتکار از عملکرد زیست محیطی مجلس نهم

 ‌تصویب‌ها و عدم تصویب‌های مجلس نهم باز هم حاشیه‌ساز شده است. اتفاقات روز گذشته و اظهارنظرهایی که مسئولان دولتی درباره عملکرد مجلس داشته‌اند، حاکی از این است که در دستور کار قرار گرفتن تصویب یک طرح و رد یک طرح دیگر، محیط زیست زخم خورده ایران را با چالش‌های جدیدی رو به رو می‌کند. روز گذشته معاون حقوقی رئیس‌جمهور اصلاحیه قانون حفظ اراضی را طرح خطرناکی توصیف کرد. از طرفی دیگر، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همزمان با رد لایحه ارزیابی محیط زیستی به‌شدت از عملکرد زیست محیطی مجلس انتقاد کرد. 

هر چند مجلس نهم روزهای آخر خود را سپری می‌کند، با این وجود بازهم شاهد تصویب‌ها و عدم تصویب‌های جنجال برانگیز در حوزه محیط‌زیست هستیم. روز گذشته نمایندگان مجلس لایحه ارزیابی زیست محیطی را رد کردند. معاون رئیس‌جمهور با ابراز تاسف از رد این لایحه ابراز امیدواری کرد که مجلس آینده این لایحه را تصویب کند. 

معصومه ابتکار گفت: ارزیابی زیست‌محیطی از ساز و کارهای بسیار موثر برای توسعه کشور برخوردار است. اگر کشور بخواهد توسعه پیدا کند ساز و کار فنی که در همه دنیا رایج است، ارزیابی زیست محیطی است. او افزود: ما از قانون سوم برنامه و در همه قوانین بعدی، قانون ارزیابی زیست محیطی را داریم و با قوت هم آن را اجرا می‌کنیم. به گفته او تمام طرح‌های بزرگ کشور مشمول ارزیابی زیست محیطی هستند، اما دولت این لایحه را ارائه کرده بود تا ماده واحده دائمی شود.

 رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد: جهت‌گیری این لایحه برای رشد اقتصادی کشور بود. به ویژه در شرایط کنونی با رفع تحریم‌ها که می‌توانست به برنامه‌ریزی و کارآمدی بالا بدل شود. به گزارش مهر، ابتکار تاکید کرد: ما هم‌اکنون هم قانون ارزیابی زیست محیطی را داریم و آن را با قدرت اجرا می‌کنیم و دولت هم در اجرای آن مصمم است و امیدواریم مجلس آینده این قانون را تصویب کند. 

در پی مخالفت نمایندگان مجلس با تصویب کلیات لایحه ارزیابی زیست محیطی، معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست نیز با تاکید بر اینکه ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست، بلکه به دنبال آن است که از آلودگی‌ها جلوگیری کند، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست رایزنی‌های خود را با مجلس شورای اسلامی برای تصویب لایحه ارزیابی زیست‌محیطی ادامه می‌دهد. 

محمد مجابی، با اشاره به اینکه بحث ارزیابی ابزاری برای مدیریت زیست‌محیطی پروژه‌ها و طرح‌هاست، گفت: براساس قانون برنامه پنجم توسعه ماده ۱۹۲ ارزیابی زیست‌محیطی باید برای پروژه‌های بزرگ و با اهمیت صورت گیرد. این پروژه‌ها و طرح‌ها توسط شورای عالی محیط زیست مشخص می‌شوند.

معاون توسعه‌ مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با تاکید بر اینکه ارزیابی زیست‌محیطی به دنبال تعطیلی پروژه‌ها نیست، بلکه به دنبال آن است که از آلودگی‌ها جلوگیری کند، گفت: در شرایطی که کشور ما دچار بحران‌های مختلف زیست‌محیطی از جمله آلودگی هواست ممکن است طرح ارزیابی زیست‌محیطی را برای پروژه‌های بزرگی چون نیروگاه‌ها اعلام کند که باید از سوخت ترکیبی استفاده و از مصرف سوخت مایع مازوت جلوگیری کنند. 

این موضوع به این مفهوم نیست که از احداث نیروگاه جلوگیری شود. به گزارش ایسنا، او افزود: ارزیابی زیست‌محیطی نیروگاه‌ها به این معناست که نیروگاه‌ها بدانند باید چه نوع سوختی استفاده و چه فاصله‌ای را رعایت کنند.

رد لایحه زیست محیطی تنها موضوعی نبود که انتقادات فراوانی را به دنبال داشت. به گزارش مهر، روز گذشته الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه داشتن محیط زیست سالم یعنی حق حیات و این مهم از حقوق بدیهی است گفت: «طرح حفظ اراضی زراعی که هم‌اکنون در مجلس است طرح خطرناکی است.» طرح حفظ اراضی زراعی مدت‌هاست در دستور کار مجلس قرار دارد و از آنجا که طرحی ضد زیست‌محیطی به حساب می‌آید تاکنون نماینگان مجلس موفق به تصویب آن نشده‌اند.

 با وجود این، برخی نمایندگان به دنبال این هستند که طرحی را که معاون رئیس‌جمهور آن را خطرناک توصیف می‌کند، به تصویب برسانند. چندی پیش رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درباره «طرح حفظ کاربری اراضی کشاورزی» گفت: با توجه به اعتراضاتی که به این طرح وارد است، سازمان بازرسی کشور هم به این طرح ورود کرد و این طرح به‌طور قطع به شکلی که مورد نظر کمیسیون منابع کشاورزی، منابع طبیعی و آب مجلس است، تصویب نمی‌شود.

 خداکرم جلالی طرح حفظ اراضی کشاورزی را مغایر با منویات مقام معظم رهبری اعلام کرد و افزود: سازمان جنگل‌ها، طی نامه‌ای به مجلس حداقل ۱۰مورد اشکال به این طرح وارد کرد و اطمینان داریم مجلس این اشکالات را در بررسی مجدد لحاظ می‌کند. به گفته او درصورتی‌که این اشکالات برطرف نشود، مجال سوءاستفاده برای زمین‌خواران و دامن زدن به تخلفات و تجاوز به اراضی ملی و طبیعی فراهم می‌شود. همچنین معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان محیط‌زیست اعلام کرد که اصلاحیه قانون حفظ اراضی زراعی تنها در بخش کوچکی با مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان تداخل دارد و سازمان با این بخش مخالفت کرده است.

 براساس این طرح، هر فرد حقیقی یا حقوقی چنانچه تا پایان سال ۸۵ عرصه‌ای از اراضی ملی و طبیعی را به هر دلیلی تصرف کرده باشد این تجاوزات و تصرفات غیرقانونی، قانونی می‌شود. علاوه براین، تمام تغییرات کاربری اراضی زراعی و باغی تا پایان ۹۳ با پرداخت عوارض مجاز می‌شوند. در حالی مجلس نهم به تصویب‌ها و عدم تصویب‌های ضد زیست محیطی خود ادامه می‌دهد که بسیاری عملکرد این مجلس در حوزه زیست محیطی را سیاسی کاری توصیف می‌کنند. در چهار سال گذشته کشور با مشکلات عدیده زیست محیطی رو به رو بوده است. 

آلودگی هوا به عنوان یک معضل سابقه‌دار در سال ۹۰ و ۹۱ به اوج خود رسید، چنانچه در شهری مانند تهران تعداد روز‌هایی که شهروندان هوای پاک تنفس کردند به اندازه تعداد انگشتان دست هم نبود. با وجود این، در این دوره نمایندگان مجلس چندان نسبت به این موضوع حساسیت نشان ندادند. با روی کار آمدن دولت یازدهم و مسئولیت معصومه ابتکار در سازمان محیط زیست همان نمایندگانی که تا پیش از این محیط زیست برایشان در اولویت چندم بود، دلواپس محیط زیست شدند و حتی در روز‌های آلودگی هوا برخی با ماسک به مجلس رفتند.

 با وجود این، همین نمایندگان به لوایح زیست محیطی و افزایش بودجه محیط زیست رای منفی دادند. رفتار دوگانه نمایندگان مجلس در قبال محیط زیست این شائبه را ایجاد کرده است که حتی اعتراضات آنها درباره معضلات زیست محیطی تا حد زیادی سیاسی است. شهروندان امیدوارند مجلس دهم که چند ماه دیگر تشکیل می‌شود مجلسی زیست‌محیطی باشد و برخی از طرح‌ها و لوایح مسکوت مانده در حوزه محیط زیست به تصویب این مجلس برسد، چرا که وضعیت محیط زیست ایران حساس و پیچیده است و در صورت عدم انجام اقدامات عاجل مشکلات عمیق تر می‌شود.

منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست 
http://www.doe.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&ID=537a95d1-0062-4949-adc7-d6c9724bfd71&LayoutID=a303bbff-0e33-4316-904f-51de08b0ac62&CategoryID=7fb271f5-f2fe-4a98-a24a-83889b582c66

دسته بندی:
برچسب ها : مجلس نهم , نمایندگان به لوایح زیست محیطی و افزایش بودجه محیط زیست رای منفی دادند , رفتار دوگانه نمایندگان مجلس در قبال محیط زیست , دولت یازدهم , معصومه ابتکار , سازمان محیط زیست , طرح حفظ اراضی کشاورزی , سازمان جنگل‌ها , نمایندگان مجلس لایحه ارزیابی زیست محیطی را رد کردند , لایحه ارزیابی زیست محیطی , ارزیابی زیست محیطی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد