کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

پیام نوروزی وزیر جهاد کشاورزی ، به مناسبت آغاز سال 1395

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در پیامی به مناسبت فرارسیدن نوروز سال 1395 کشاورزی کشور را در مسیر پیشرفت و پایداری توصیف کرد و خواستار توجه و مشارکت همگان به امر کشاورزی به عنوان عنصر لاینفک توسعه در سطح کلان و بستر امنیت غذایی و حفاظت از محیط زیست شد.
به گزارش سرویس وبگردی کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهادکشاورزی،متن این پیام به شرح زیر است:

بنام خداوند جان آفرین

"یا مُقَلِّب القُلوب وَ الاَبصار یا مُدَبِّر اللَیلِ وَ النَّهار”

سپاس آفریننده مهربانی که مجالی فراهم آورد تا در این جشن طبیعت، صمیمانه ترین تبریکات خود و همکارانم را تقدیم جامعه کشاورزی کشور نمایم. 
"کشاورزی" از اولین تلاش های آگاهانه و تکاملی انسانی بوده و در مسیر تاریخ نیزهمواره اهمیت آن افزایش یافته است . امروزه این فعالیت علاوه بر کار کردهای ویژه اقتصادی نظیر تامین غذا ، مواد اولیه صنایع ، ایجاد فضای کسب وکار ؛ از منظر سیاسی نیز به دلیل تامین امنیت ملی واستقلال کشور واجد اهمیت است. در شرایط حاضرودر راستای راهبرد مدیریتی جدید کشور مبنی بر " کاهش وابستگی اقتصاد ملی به در آمدهای نفتی" ، تحقق "اقتصاد مقاومتی" و نیز پاسخ به نیازغذایی جمعیت روز افزون،نقش بخش کشاورزی بیش از پیش برجسته گردیده است . 
تاکید بر نقش کشاورزی در اقتصاد کشور از انگیزه های بنیادین انقلاب اسلامی و برخاسته از اندیشه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و از آرمان های انقلاب بوده و سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور را به تمرکز،پشتیبانی وحمایت بیشتر از کشاورزی و اقشار مختلف در جامعه روستایی واداشته است.
در چهار دهه گذشته کشاورزی و مباحث آن در دوره ها و سال های مختلف فراز و فرودهای فراوانی داشته است. بی تردید یکی از این دوره ها،آغاز کار دولت یازدهم بود ، گرچه در آغاز پیشبرد امور سخت ودشوار می نمود اما به تدریج درپرتو امید وآرامش جامعه ، عزم،تدابیر وحمایت دولت ودر پی افزایش انگیزه ومشارکت کشاورزان راه ومسیر گشوده شد ودستاورد های قابل توجهی در این شرایط حاصل گردید. برخی از این دستآوردها که نیتجه اتخاذ راهبرد "ارتقای بهره وری" است ؛ عبارتند از : افزایش تولیدات کشاورزی و بهبود امنیت غذایی به اتکای تولید داخلی که در مجوع تولیدات بخش کشاورزی با 15.4درصد رشد از 97 میلیون تن در سال 92 به 112 میلیون تن در سال 94 رسید و در این مسیر، تولید دو کالای اساسی غذایی مردم بهبود یافت به طوری که میزان خرید گندم داخلی با رشد 67درصدی از 4.8 میلیون تن در سال 92 به بیش از 8 میلیون تن در سال 94 افزایش یافت و همچنین کشور به رکورد بی سابقه تولید یک میلیون و 500 هزارتن شکر در سال زراعی 94 دست یافت که این میزان تولید نسبت به سال 92 چهارصد هزارتن افزایش داشته است ، در زمینه حفاظت از منابع آب و خاک، ضریب حفاظت و پایداری منابع طبیعی و تقویت پوشش گیاهی 60 درصد افزایش یافته و 270 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده که این میزان معادل 20درصد عملیات انجام شده از ابتدای انقلاب تا سال 92 بوده است. در این زمینه، عملیات آبخیزداری نیز در سطح یک میلیون و 340 هزار هکتار اجرا شده است. کاهش واردات و افزایش صادرات محصولات کشاورزی ، برنامه ریزی، ایجاد و بهره برداری از ظرفیت های جدید تولید محصولات کشاورزی ازجمله آبزی پروری با فن آوری پرورش ماهی در قفس با ظرفیت 200 هزارتن طی برنامه ششم توسعه ، گسترش تعاملات و مناسبات با کشورهای جهان در زمینه کشاورزی، گسترش بکارگیری دستآوردهای تحقیقاتی و فنآوری در بخش کشاورزی و توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان از دیگر دستاوردهای دولت یازدهم در بخش کشاورزی می باشد.
بدون شک در مسیر توسعه کشاورزی ، موانع و محدودیت های فراوانی وجود دارد. تا حدودی که توسعه کشاورزی در بخش وسیعی از شرق جهان و از جمله ایران همواره با سختی هایی همراه بوده است . پیچیدگی های تولید سنتی، مزیت نسبی بالای تولید محصول درکشورهای مختلف به دنبال پیشرفت های حاصله و حمایت های لازم [حتی پنهان]، واردات قاچاق محصولات کشاورزی، محدودیت های مربوط به آب و آسیب های ایجاد شده در عرصه های منابع طبیعی ، جنگل ها و مراتع را می توان از موانع عمده توسعه کشاورزی در کشور دانست.
در طلیعه سالی که آغاز می نماییم امید است با عنایت و الطاف الهی، توجهات حضرت ولیعصر(عج)، مقام معظم رهبری ، مجموعه دولت ، مجلس شورای اسلامی، سازمانها و نهادهای اجتماعی و تشکل های بخش کشاورزی ، همت کشاورزان وکلیه همکارانم در وزارت جهاد کشاورزی ، سازمانها و موسسات وابسته ؛ همسو با شادی و شعف اجتماعی و همراه با شکوفایی طبیعت، به امر کشاورزی به عنوان عنصر لاینفک توسعه در سطح کلان و بستر امنیت غذایی و حفاظت از محیط زیست بنگریم و برای تحقق آن از هیچ کوششی دریغ ننماییم. بدینسان هم مهر خداوندی را به لحاظ گستره خوان نعمتش پاس خواهیم داشت و هم سفره ای سراسر ایرانی را برای نسل های آتی فراهم خواهیم نمود. عید بر همگان مبارک.
محمود حجتی - اسفند 1394
منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی
برچسب ها : پیام نوروزی وزیر جهاد کشاورزی , محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی , محمود حجتی , وزیر جهاد کشاورزی , پیام نوروزی وزیر جهاد کشاورزی به مناسب آغاز سال 1395 , نوروز 95 ,

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد