کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

افزایش تراز سطح آب دریاچه ارومیه درپی بارش های اخیر

معاون طرح، توسعه، حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی گفت: به دنبال بارندگی روزهای اخیر، تراز سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است.

مجتبی جلیل زاده در جریان بازدید از رهاسازی آب از سد قلعه چای عجب شیر به منظور احیای دریاچه ارومیه بدون اشاره به رقم افزایش تراز آب دریاچه افزود: نزولات آسمانی همراه با اقدام های دولت تدبیر و امید، جان تازه به دریاچه ارومیه داده و امید برای احیای کامل آن در دل ها زنده شده است.

طبق صورت جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی 440 میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه ازطریق رهاسازی آب پشت پنج سد کشور از جمله سد قلعه چای عجب شیر در دستور کار قرار دارد.

معاون طرح، توسعه، حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی یادآور شد: به دلیل اجرای طرح های لایروبی در رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه بویژه قلعه چای و قوروچای، آب این رودخانه ها به پیکره اصلی این دریاچه رسیده و باعث بالا آمدن تراز آب آن شده است.

جلیل زاده ادامه داد: با توجه به تقارن رهاسازی آب با تعطیلات نوروزی، مناطق پایین دست این سدها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و مردم محلی و مسافران نوروزی باید در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های مربوطه و هرگونه برداشت غیرمجاز آب خودداری کنند.

وی با بیان اینکه عملیات رهاسازی 12 میلیون مترمکعب آب سد قلعه چای عجب شیر که سهم آذربایجان شرقی به سمت دریاچه ارومیه بود، آغاز شده است، گفت: امسال روند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه کشاورزان نگران حقآبه خود نباشند، اظهار داشت: حقآبه کشاورزانی که از سد قلعه چای عجب شیر برای آبیاری باغ ها و زمین های کشاورزی خود استفاده می کنند، در زمان قانونی تامین خواهد شد. 

جلیل زاده، افزود: در دولت یازدهم توجه ویژه به احیای دریاچه ارومیه و صیانت از منابع آبی شده، به طوری که درخصوص آب های زیرزمینی و اطلاع رسانی در این حوزه در دوره قبل، تنها شش جلسه شورای عالی آب در کشور برگزار شده بود در حالی که از زمان آغاز کار دولت تدبیر و امید بیش از 10 جلسه در این خصوص برگزار شده است.

وی با اشاره به طرح های اجرایی شرکت آب منطقه ای در زمینه احیای دریاچه ارومیه و تعادل بخشی منابع آبی گفت: 12 مورد از 15 طرح اجرایی در این حوزه مرتبط با این شرکت است.

جلیل زاده یادآوری کرد: نصب کنتور و انسداد چاه های غیرمجاز از جمله این طرح ها بود که در این راستا از ابتدای سال 94 تا کنون حدود 266 حلقه چاه مسدود شده و وضعیت بیش از یک هزار حلقه چاه غیرمجاز نیز در حال بررسی است.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در 19 سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شد و از پهنه پنج هزار و 700 کیلومتری آن تنها حدود 10 درصد باقی مانده و با تداوم این امر هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

میزان آب موجود در دریاچه ارومیه پیش از وضعیت بحرانی تا 32 میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.

آب این دریاچه بسیار شور است و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.

عمیق ترین نقطه این دریاچه 16 متر است

ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقدام هایی را آغاز کرد.

سد عجب شیر در 25 کیلومتری شمال شرق این شهرستان بر روی رودخانه قلعه چای زده شد و این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی است که طول تاج آن 336 متر، عرض تاج 10 متر و ارتفاع آن از پی 85 متر، طول دریاچه سد 3/5 کیلومتر در رقوم نرمال و حجم مفید سد قلعه چای 40 میلیون مترمکعب است.

این سد با هدف تامین آب هفت هزار هکتار از اراضی پایاب سد و پنج هزار و 200 هکتار توسعه اراضی کشاورزی شهرستان عجب شیر در آذر سال 79 به بهره برداری رسید.

شهرستان عجب شیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت درفاصله 98 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

منبع : سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : مجتبی جلیل زاده , رهاسازی آب با تعطیلات نوروزی , آذربایجان شرقی , دریاچه ارومیه , شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی , اجرای طرح های لایروبی در رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه , قلعه چای و قوروچای , اقدام های دولت تدبیر و امید، جان تازه به دریاچه ارومیه داده , تراز سطح آب دریاچه ارومیه افزایش یافته است ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد