کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

پیش بینی خرید 9 و نیم میلیون تن گندم در سال 95 از کشاورزان توسط دولت

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: بیش از شش میلیون هکتار اراضی کشور در سال زراعی جاری به زیر کشت گندم رفته است.
اسماعیل اسفندیاری پور افزود: از این مقدار دو میلیون و 170 هزار هکتار به صورت آبی و مابقی کشت دیم است.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس طرح اقتصاد مقاومتی که در افق سال 1404 توسط وزارت جهاد کشاورزی طراحی و از سال 93 شروع شده تلاش می شود که رشد 13 درصدی سالانه تولید گندم حفظ شود تا ضریب خود اتکایی گندم تا 90 درصد افزایش یابد و نان ایرانی در کشور تأمین شود.
اسفندیاری پور افزود: پیش بینی می شود که امسال از بیش از شش میلیون هکتار اراضی زیر کشت گندم کشور 12 تا 12 و نیم میلیون تن گندم برداشت و از این میزان 9 تا 9 و نیم میلیون تن توسط دولت خریداری شود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 13 درصدی برخوردار می شود.
وی گفت: نیاز فعلی کشور به گندم 13 و نیم میلیون تن است که با بهره گیری از توان موجود در کشور در دو سال آینده می توان نیاز کشور را به طور کامل تأمین کرد.
اسفندیاری پور سرمایه گذاری مناسب را از ضروریات بخش کشاورزی اعلام کرد و افزود: برای بهره گیری از توان بخش کشاورزی باید امکانات لازم از جمله ماشین آلات برداشت و کمباین را با بهره گیری از نرخ بهره ای که بازپرداخت آن در توان کشاورزان باشد در اختیار آنان قرار داد تا محصول با کیفیت تولید شده در مزارع ، به صورت کامل برداشت و از افزایش ضایعات آن جلوگیری کرد.
وی گفت: اگر از ضایعات گندم در فرایند تولید از کاشت، داشت ، برداشت تا فراوری جلوگیری شود می توان غذای یکماه 79 میلیون نفر جمعیت کشور را تأمین کرد.
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: نرخ سود کشاورزان از تولید محصولات کشاورزی بیشتر از 10 درصد نمی باشد و باید به همین میزان تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورزان قرار داد تا بتوان در توسعه بخش کشاورزی گام های اساسی برداشت.
وی تصریح کرد: با توسعه زراعت چغندر ، کلزا و پنبه در تناوب با گندم و بهره گیری از شیوه های آبیاری تحت فشار ، میکرو و موضعی که هم اکنون در سطح 15 هزار هکتار از اراضی گندم کشور انجام می شود، می توان به اهداف طراحی شده در طرح خوداتکایی گندم دست یافت. 

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : ضایعات گندم , گندم , کشاورزان , نرخ سود کشاورزان از تولید محصولات کشاورزی بیشتر از 10 درصد نمی باشد , توسعه بخش کشاورزی , اراضی گندم کشور , طرح خوداتکایی گندم , وزارت جهاد کشاورزی , کشت دیم , مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی , اسماعیل اسفندیاری پور ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد