کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

ارزآوری 300 میلیون دلاری از صادرات محصولات شیلات

مدیر عامل اتحادیه و تکثیر پرورش آبزیان با اشاره به صادرات محصولات شیلات بیان کرد: مجموع صادرات محصولات شیلاتی به بازارهای هدف بیش از 300 میلیون دلار برای کشور ارز آوری در برداشته است.

به گفته وی عمده صادرات محصولات شیلاتی به کشورهای آسیای جنوب شرقی و عراق صورت می گیرد.

قاسمی بیان کرد: امسال پیش بینی می شود که مجموع صادرات محصولات شیلاتی به بازارهای هدف  در صورت عدم بیماری و مشکلات خاص ،بیش از 300 میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.

قاسمی گفت: سال گذشته تنها حدود 177 تن میگو و 16 تن کنسرو با ارزش ریالی 900 هزار دلار به روسیه صادر شده است.

 وی  تصریح کرد:  با توجه به آنکه سالانه حجم واردات محصولات شیلاتی به روسیه 3.5 الی 4 میلیارد دلار است، اما سال گذشته به سبب برخی محدودیت ها توفیق چندانی در صادرات محصولات شیلاتی به این کشور نداشته ایم.

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات صادرات به روسیه افزود: سازمان دامپزشکی و شیلات ایران تنها به 19 شرکت اجازه صادرات محصولات شیلاتی به این کشور را داده اند که تا کنون این شرکت ها نتوانسته اند اقدام قابل توجهی انجام دهند.

مدیر عامل اتحادیه تکثیر و پرورش آبزیان ادامه داد: در واقع مشکلات نقل وانتقال پول، نبود حمل و نقل منظم دریایی ، ضعف در بازاریابی و تفاوت نرخ تبدیل ارز در سیستم بانک داخلی صادر کنندگان را با مشکلات متعددی در صادرات محصولات شیلات به روسیه مواجه کرده است.

وی بیان کرد:  با توجه به آنکه قبل از سال های تحریم ، آمریکا یکی از بازارهای سنتی محصولات شیلات اعم از خاویار و میگو بوده، اما طی این سالها  صادرات مستقیم و بدون واسطه به بازار آمریکا نداشته ایم و فقط سال گذشته تنها یک تولید کننده توانست حدود 22 هزار تن میگو مستقیم به این بازار صادر کند.

قاسمی تاکید کرد:  مذاکراتی برای صادرات مستقیم خاویار و میگو با شرکت های آمریکا در دست اجرا است که متاسفانه تا کنون به نتیجه عملیاتی نرسیده است. 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

دسته بندی:
برچسب ها : محصولات شیلاتی , حجم واردات محصولات شیلاتی به روسیه , مشکلات صادرات به روسیه , سازمان دامپزشکی و شیلات ایران , صادرات مستقیم خاویار و میگو با شرکت های آمریکایی , محصولات شیلات اعم از خاویار و میگو , خاویار و میگو , عمده صادرات محصولات شیلاتی به کشورهای آسیای جنوب شرقی و عراق , صادرات محصولات شیلات , شیلات ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد