کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

اجرای عملیات بیابان زدایی در 3 میلیون هکتار از کانون های بحرانی

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای احیای دریاچه ارومیه، عملیات بیابان زدایی و جنگل کاری در حدود 300 هزار هکتار از اراضی حاشیه این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.

 

خداکرم جلالی روز سه شنبه در حاشیه همایش روز جهانی مقابله با بیابان زایی که در محل این سازمان برگزار شده بود در پاسخ به ایرنا، افزود: از دی ماه سال گذشته در حاشیه دریاچه ارومیه اقدامات قابل قبولی از سوی سازمان جنگل ها صورت گرفته به نحوی که عملیات بیابان زدایی همچون کاشت نهال و بذرکاری در سطح هشت هزار هکتار از عرصه های حاشیه دریاچه ارومیه اجرا شده است.


وی با بیان آنکه در حاشیه این دریاچه بحث مدیریت چرای دام در سطح یکصد هزار هکتار از این اراضی انجام شده، تصریح کرد: سال گذشته برای نخستین بار سازمان جنگل ها در طرح احیای دریاچه ارومیه مشارکت کرد و در همین راستا 30 میلیارد تومان اعتبار به این بخش اختصاص یافت. امسال نیز مبلغ 60 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح اختصاص یافته است.

 

وی تصریح کرد: در صورت تخصیص این اعتبارات تا پنج سال آینده امیدواریم عملیات بیابان زدایی و جنگل کاری در حوزه دریاچه ارومیه اجرایی شود.

 

معاون وزیر جهادکشاورزی در خصوص نرخ مالچ پاشی برای تثبیت شن های روان، افزود: در گذشته مبلغی بابت خرید مالچ از سوی این سازمان پرداخت نمی شد و این عملیات به طریق رایگان صورت می گرفت اما هم اکنون هزینه هر لیتر مالچ دو هزار تومان است.

 

وی اظهار داشت: سازمان جنگل ها درصدد است علی رغم محدودیت های موجود بدون استفاده از مالچ بیشترین بهره وری در عملیات بیابان زدایی و تثبیت شن های روان داشته باشد.

 

جلالی افزود: در قالب برنامه 6 ساله توسعه طرح سه میلیون هکتاری بیابان زدایی کانون های بحرانی درجه یک را در دستور کار داریم که این امر به 7500 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد چرا که هزینه های این عملیات در هر هکتار 2.5 میلیون تومان است.

 

وی با بیان آنکه طرح عملیات بیابان زدایی برنامه 6 ساله توسعه از سال 94 آغاز شد و تا پایان این برنامه ادامه دارد، گفت: در قالب این طرح سالانه 500 هزار هکتار بیابان زدایی صورت می گیرد که علی رغم محدودیت ها و بودجه های محدود در تلاشیم این عملیات متناسب با تخصیص های صورت گرفته باشد.

 

وی تصریح کرد: سیاست های راهبردی سازمان جنگل ها مبتنی بر بهره گیری از مشارکت های مردمی است تا سازمان به اهداف خود در اجرای این طرح ها برسد.

 

وی افزود: البته باید بهره گیری از مشارکت مردم در طرح های بیابان زدایی و جنگل کاری برای مردم اقتصادی باشد به نحوی که بتوان با تولید گیاهان دارویی علاوه بر تثبیت خاک و شن های روان به درآمد جوامع محلی نیز کمک کرد.

 

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 50 هزار هکتار جنگل کاری با هزینه های حداقلی و مشارکت مردمی انجام شده است، گفت: در این طرح کاشت و تامین نهال برعهده سازمان جنگل ها و مراقبت و نگهداری برعهده جوامع محلی بوده است.

 

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی 

دسته بندی:
برچسب ها : سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور , احیای دریاچه ارومیه , عملیات بیابان زدایی و جنگل کاری , بیابان , بیابان زایی , اراضی , طرح احیای دریاچه ارومیه , بیابان زدایی و جنگل کاری در حوزه دریاچه ارومیه , تثبیت شن های روان , شن های روان , جنگل کاری , تامین نهال ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد