کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

۲۰ ماه آموزش حفظ محیط زیست جایگزین حبس تعزیری ۲ جوان به دلیل تخریب طبیعت شهرستان نی‌ریز

۲ جوان که به محیط زیست محدوده پناهگاه حیات وحش بختگان شهرستان نی‌ریز از توابع استان فارس آسیب رسانده بودند با رای قاضی به جای پنج ماه حبس تعزیری به ۲۰ ماه آموزش حفظ محیط زیست محکوم شدند.

این 2 جوان که به اتهام بریدن و ریشه کن کردن 25 اصله درختچه تنگرس در محدوده پناهگاه حیات وحش بختگان شهرستان نی‌ریز دستگیر شده بودند با رای قاضی شعبه دادگاه عمومی بخش آباده طشک نی ریز، برای تنبیه، آموزش حفظ محیط زیست را به جای حکم پنج ماه حبس تعزیری دریافت کردند.

قاضی پرونده اجرای این حکم را با شرایطی به مدت 20 ماه به تعلیق در آورد، بر اساس این حکم متهمان باید هفته‌ای یک بار در اداره محیط زیست حاضر شوند و آموزش‌های زیست محیطی مرتبط با حفظ پوشش گیاهی را فرا گیرند و برای ترمیم پوشش گیاهی محدوده‌ای که مرتکب تخلف شدند اقدام کنند و همچنین به کشت و حفاظت از گیاهان بومی منطقه تحت نظارت کارشناسان محیط زیست بپردازند.

حمزه ولوی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس، رویکرد مثبت مقام قضایی برای احیای محیط زیست و تغییر در نگرش محکومان را ارزشمند و قابل تقدیر دانست.

منطقه بختگان برای نخستین بار طبق مصوبه شورای عالی نظارت بر صید در اسفند 1347 خورشیدی به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد و در سال 1354به عنوان پناهگاه حیات وحش مصوب و در سال 1374 قسمتی از این پناهگاه به عنوان پارک ملی بختگان اعلام شد.

پارک ملی بختگان با وسعت 175هزار و 346 هکتار و پناهگاه حیات وحش با وسعت 153 هزار و 767 هکتار در 70 کیلومتری غرب شهرستان نی‌ریز واقع شده‌اند.

شهرستان نی‌ریز در 192 کیلومتری شرق شیراز قرار دارد. 

منبع : همشهری آنلاین

دسته بندی:
برچسب ها : محیط زیست , شهرستان نی‌ریز , ۲۰ ماه آموزش حفظ محیط زیست , بریدن و ریشه کن کردن 25 اصله درختچه تنگرس , رویکرد مثبت مقام قضایی برای احیای محیط زیست , پارک ملی بختگان ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد