کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

ارزیابی سن و تحصیلات کشاورزان نمونه کشور

بیشتر کشاورزانی که موفق به دریافت لوح تقدیر از وزیر جهادکشاورزی شدند، سن ۶۱ سال به بالا دارند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از ایانا، طبق آخرین گزارش مرکز آمار ایران، بیش از ۱۷۵ هزار نفر از کشاورزان، مرز ۸۰ سالگی را رد کرده‌اند. در مجموع، یک نگاه اجمالی به جمع کشاورزان ایرانی این نکته را گوشزد می‌کند که تعداد سالمندان در این بخش نسبت به دیگر قسمت‌ها بیشتر بوده و بیشتر آنها جزو نیروهایی محسوب می‌شوند که اگر به‌عنوان قشر کارمند، انجام وظیفه می‌کردند، تا به حال مُهر بازنشستگی در پرونده‌شان حک شده بود.

با این حال، اما از شواهد و قرائن موجود این‌طور به‌نظر می‌رسد که کشاورزان سن بالا، از تجربه و مهارت ویژه‌ای نیز برخوردارند؛ زیرا ۱۹ نفر از منتخبان نمونه کشوری از گروه سنی ۶۱ سال به بالا بوده‌اند. به عبارتی این دسته با سهمی ۱۸,۶ درصدی، بیشترین افراد را در خود جای داده است.

جالب اینجاست که سنین بین ۳۱ تا ۳۵ سال که جزو تواناترین و کارآمدترین قشر جوان محسوب می‌شود، سهمی ۴.۹ درصدی در تعداد نمونه‌ها داشته و تنها گروهی پنج نفری را تشکیل می‌دهد. البته سنین ۳۶ تا ۴۰ سال، از نظر فراوانی در رده دوم قرار می‌گیرد و بعد از آن نیز سنین ۴۶ تا ۵۰ با ۱۵ نفر، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است. گفتنی است که حداکثر سن در نمونه‌های ملی، ۸۴ سال و حداقل آن ۲۴ سال دارد و میانگین سن افراد نمونه حدود ۵۴ سال تخمین زده می‌شود.

آمارها نشان می‌دهند که بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از کشاورزان کشور، کمترین بهره‌ای از سواد نداشته و تنها به تجربه‌های سینه‌به‌سینه اکتفا کرده‌اند. با این حال، در میان نمونه‌های منتخب امسال، هیچ کشاورز بی‌سوادی وجود نداشت و از طرفی دیگر، تنها یک نفر با مدرک دکترا توانسته بود این افتخار را از آن خود کند. این در حالی است که ۱۷۵ هزار کشاورزی که مرز ۸۰ سالگی را رد کرده‌اند، ۱۴۰ هزار نفرشان بهره‌ای از سواد نبرده‌اند.

با این حال، آمارها در مورد میزان سواد نمونه‌ها کمی امیدوارکننده است. زیرا بیش از ۳۰ درصد آنها یعنی ۳۱۱ نفر، مدرک کارشناسی داشته که بزرگ‌ترین گروه را تشکیل می‌دهد. بعد از آن، مقطع دیپلم با فراوانی ۲۷ نفر قرار گرفته و مقاطع کاردانی و کارشناسی ارشد، هر دو با ۱۰ نفر منتخب، در رده سوم قرار می‌گیرند. این در حالی است که سطح تحصیلات ۱۶ نفر تا مقطع ابتدایی و هفت نفر نیز تا مقطع راهنمایی بوده است.

دسته بندی:
برچسب ها : سن و تحصیلات کشاورزان نمونه کشور , سن و تحصیلات کشاورزان , تحصیلات کشاورزان , تحصیلات کشاورزان نمونه کشور , وزیر جهادکشاورزی , کشاورزان ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد