کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

11 هزار هکتار عملیات بیابان زدائی در اراضی بیابانی ورامین

وجود شن‌های روان و بیابان‌های وسیع در جنوب شرقی شهرستان ورامین، منطقه‌ای است که راه آهن سراسری تهران-مشهد از آن عبور می‌کند.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از  ایانا، حرکت شن‌های روان تهدیدی جدی برای تأسیسات صنعتی و اقتصادی، جاده های مواصلاتی، مزارع و خانه های روستایی و مسدود شدن مسیر راه آهن بشمار می‌آمد که در نهایت مهاجرت اهالی و روستائیان منطقه را در پی داشت که از اینرو اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران برای تثبیت شن‌های روان منطقه و رفع این معضلات اقدامات گسترده و همه جانبه ای را طی سال های متمادی انجام داده‌است.

در این باره احمد فدائی اردستانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین درگفتگو با پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: اراضی بیابانی این شهرستان 34 هزار هکتار در جنوب شرقی ورامین و در منطقه بنام ابردژ گسترش یافته که با توجه به مشکلاتی که برای خط راه آهن تهران-مشهد، ساکنان، تأسیسات و اراضی منطقه به‌وجود آمده بود. به همین دلیل دست اندرکاران و مسئولان را بر آن داشت تا با برنامه‌ریزی، اقداماتی موثر برای رفع این مشکلات وتثبیت شن‌های روان و جلوگیری از پیشروی بیابان انجام دهند که این اقدامات در قالب طرح های بیابان زدائی در منطقه به مرحله اجرا در آمده‌است.

فدائی افزود: با عملیات اجرایی بیابان زدائی و کاشت گونه های تاغ و گز که مقاوم به شرایط سخت بیابانی هستند سطح وسیعی از اراضی بیابانی و شنی منطقه زیر پوشش این گیاهان قرار گرفت.

وی با شاره به اینکه تاکنون مساحتی حدود 11 هزار هکتار از این اراضی زیر پوشش عملیات بیابان زدائی قرار گرفته است اظهار داشت: این اقدامات علاوه بر تثبیت شن های روان ومانع شدن از پیشروی بیابان، بازگشت روح زندگی، تلاش و رونق اقتصادی از جمله کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان را در این منطقه و همچنین اطراف آن را به همراه داشته است.

فدائی در ادامه اضافه کرد: برای کل محدوده بیابانی منطقه طرح‌های مصوب بیابان زدائی و مدیریت جنگل‌های دست کاشت تهیه شده که در صورت تأمین اعتبار و با پیش بینی‌های صورت گرفته این امکان و آمادگی وجود دارد، تا در مدت 10 سال کل منطقه بیابانی شهرستان زیر پوشش عملیات بیابان زدائی قرار گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین و قرچک با تأکید براینکه تاغ‌زارهای منطقه به عنوان یکی از جنگل‌های دست کاشت بیابانی نمونه در کشور است، بیان کرد: علاوه بر کارکردهای این تاغزارها در تثبیت شن‌های روان ،در ایجاد کمربند سبز در حاشیه کویر و حفظ اراضی زراعی و مناطق مسکونی نیز موثر است.

دسته بندی:
برچسب ها : 11 هزار هکتار عملیات بیابان زدائی , بیابان زدائی در اراضی بیابانی ورامین , بیابان زدائی , اراضی بیابانی ورامین , ورامین ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد