کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

تولید یک میلیون و 70 هزارتن محصولات شیلاتی در سال 95

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: حجم آبزی پروی و صید انواع ماهی در ایران پارسال به یک میلیون و 70 هزار تن رسید در حالی که این میزان در سال 1391 کمتر از 760 هزار تن بود. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،حسن صالحی در حاشیه جشنواره غذا و سلامتی در مشهد افزود: بخش شیلات در چهار سال اخیر در امر تولید، صادرات و افزایش مصرف سرانه موفقیتهای متعددی داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با توجه به کاهش ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر سازمان شیلات فعالیت های ویژه ای در این بخش داشت. پارسال سه تن ماهی خاویار پرورشی در ایران تولید شد که بخش قابل توتوجه آن به آمریکای شمالی صادر شد و این در حالی است که در طول سال های پیش از صادرات به این شکل محروم بودیم.

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: سال 1391 سرانه مصرف آبزیان در ایران 7.5 کیلوگرم در سال بود که این میزان سال 1395 به 10.6 کیلوگرم افزایش یافت.

وی افزود: در خصوص میگوی پرورشی نیز تولید این محصول که سال 1391 کمتر از 10 هزار تن بود سال 1395 به افزون بر 23 هزار تن افزایش یافت که همین امر منجر به فعالیت مجدد سایتهای کارافتاده پرورش میگو شد.

صالحی به جایگاه ویژه ایران در تولید ماهی قزل آلا نیز اشاره و بیان کرد: با تولید 164 هزار تن ماهی قزل آلا در آب شیرین رتبه نخست جهان را در این بخش در اختیار داریم و در مجموع ایران در تولید این نوع ماهی جزو پنج کشور نخست دنیا است.

وی ادامه داد: پارسال با 412 میلیون دلار صادرات در بخش شیلات رکورد این حوزه شکسته شد. همچنین واردات در این بخش کمتر از 180 میلیون دلار است که نشانگر تراز مثبت در بخش تجارت خارجی شیلات است .

رئیس سازمان شیلات گفت: شیلات کشور در سال های گذشته به تولید ماهی های زینتی توجه ویژه ای داشت که می توان به تولید 220 میلیون قطعه بچه ماهی زینتی در سال گذشته اشاره کرد. این تولید نشانگر رشد 20 درصدی در چهار سال گذشته است. 

 


دسته بندی:
برچسب ها : تولید یک میلیون و 70 هزارتن محصولات شیلاتی , حسن صالحی , حجم آبزی پروی و صید انواع ماهی در ایران , آبزی پروی و صید انواع ماهی در ایران , آبزی پروی , سازمان شیلات , کاهش ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر , سرانه مصرف آبزیان در ایران , تولید ماهی قزل آلا , صادرات در بخش شیلات , شیلات کشور , شیلات , تولید ماهی های زینتی , تولید 220 میلیون قطعه بچه ماهی زینتی در سال گذشته ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد