کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

واگذاری امتیاز تولید بذر سویا رقم کتول به شرکت توسعه کشت دانه های روغنی

چهل و چهارمین قرارداد واگذاری رقم بذر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به بخش خصوصی با واگذاری امتیاز تولید بذر سویا رقم کتول به شرکت توسعه کشت دانه های روغنی منعقد شد. در نشستی که روز شنبه 6 خردادماه جاری با حضور دکتر زند معاون وزیر و رئیس سازمان، دکتر رسول زارع معاون پژوهش و فناوری ، دکتر زارع فیض آبادی معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی، دکتر ولدان مدیرکل دفتر فناوری و مهندس شادی نو رئیس شرکت توسعه کشت دانه های روغنی  انجام یافت، امتیاز تولید بذر سویا رقم کتول طی قراردادی ده ساله و با روش انحصاری واگذار گردید.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از  روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ، دکتر زند معاون وزیر و رئیس سازمان با تبریک حلول ماه مبارک رمضان و با آرزوی قبول طاعات و عبادت همگان و ابراز  قدردانی از حاضران در جلسه، بیان داشت: سازمان تا به امروز 845 رقم زراعی، باغی و مرتعی کشور را معرفی کرده است که حدودا شامل  429 رقم زراعی، 412 رقم باغی و 4 رقم آن مرتعی میشود ، خوشبختانه از این تعداد ارقام، 43 رقم به بخش خصوصی واگذار شده است و سعی می شود این روند با سرعت بیشتری  ادامه یابد.

وی خاطرنشان ساخت: رقم سویا کتول، جزو 44 رقمی است که خارج از محدوده دولت به بخش خصوصی واگذار می شود و قبلا ارقام پنبه، ذرت واگذار شده و این روند  شامل سایر محصولات دیگر نیز خواهد شد. رئیس سازمان افزود: ایران یکی از کشورهای پیشرو از نظر معرفی رقم بوده اما هنوز پتانسیل بخش خصوصی بیش از اینهاست که وجود دارد ، که باید بکارگرفته شود.

دکتر زند با اشاره به این موضوع که در سال گذشته برای اولین بار کمیته معرفی رقم تشکیل شده بیان کرد: کمیته ملی معرفی ارقام ، 28 رقم بذر  شامل 23 رقم از سوی سازمان و 5 رقم از سوی بخش خصوصی را معرفی نموده  که اتفاق بسیار خوبی است و اعتقاد ما بر این است که صنعت بذر کشور ارتقاء نمی یابد مگر اینکه بخش خصوصی در این عرصه حضوری پررنگ داشته باشد. وی ابراز امیدواری کرد با همکاری پرقوت و خوب با بخش خصوصی معضلات دانه های روغنی در کشور مرتفع و تنوع لازم در ارقام مربوطه ایجاد شود.

دکتر نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر نیز  با اشاره به این که واگذاری قرارداد مذکور سومین رقم از دانه ای روغنی سویا است، بیان داشت: رقم سویا کتول برای اولین بار در سال 89 معرفی شد و از ارقام خوبی است که توسعه یافته و عمدتا در استان گلستان 60 درصد سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده و 50 درصد سویای  داخل کشور را تشکیل می دهد. وی افزود: براساس رویکرد دولت محترم و سیاست سازمان تحقیقات، واگذاری دانه های روغنی با سرعت دنبال می شود و عمدتا سه هدف را دنبال می کند. اولین هدف ارتقای کیفیت بذر از طریق کاهش تصدی گری دولت و واگذاری به بخش خصوصی است . هدف دیگر برندسازی برای بخش خصوصی است و تجربه نشان داده که شرکت ها برای ارتقاء برند خود همت زیادی مصروف داشته اند و از کلیه امکانات و سرمایه گذاری در افزایش کیفیت ارقام بهره می جویند. هدف بعدی در دراز مدت ، رغبت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش رویالیتی است که به 10 الی 12 سال وقت نیاز دارد ،  اما از این طریق سرمایه گذاری انجام شده برخواهد گشت.

دکتر ولدان مدیرکل دفتر فناوری سازمان با تشکر از حضور نماینده شرکت بخش خصوصی بیان داشت: دویست و یکمین تفاهم نامه انتقال فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با بخش خصوصی انجام می شود. ما از مدتی پیش وارد بحث انتقال فناوری بذر شده ایم و تجربیات ذی قیمتی در حوزه دانش فنی در ارقام زراعی و باغی و سایر دانش ها بدست آورده ایم و امیدواریم این دستاوردها باعث خیر و برکت برای کشور باشد.

مهندس شادی نو رئیس شرکت توسعه کشت دانه های روغنی بیان داشت: شرکت در سال 1346 با مساعدت مهندس خلیلی معاون وزارت کشاورزی و عمران روستایی سابق به ثبت رسید که وظیفه یک شرکت غیرانتفاعی  با طراحی بی نظیر خدمات کشاورزی و صنایع وابسته را دارا می باشد.  وی بیان کرد: در سایر کشورها تولید محصولات استراتژیک و فوق استراتژیک با همکاری مشترک با بخش صنایع انجام می شود.  طراحان اولیه شرکت دانه های روغنی هم  سهامداران خود را از بخش صنعتی انتخاب نمودند تا از حمایت بیشتر آنان برخوردار باشند همچنین بعنوان حلقه آخر از خدمت بخش بازرگانی برخوردار هستند. وی با اشاره به دارابودن شرکت از سرمایه مادی و معنوی اظهار کرد: شرکت در بخش کشاورزی،  تولید بذر و در بخش زراعی نهاده ها را توزیع می نماید و بخشی نیز برای کارهای تحقیقاتی ایجاد کرده است و در استانها آزمایشات پایه ای و کاربردی داشته است. وی بیان کرد: شرکت آماده است تا تولید رقم را مدیریت کند و رضایت مسوولان را داشته باشد و برای اولین بار توانسته به عنوان بخش خصوصی به معرفی ارقام برسد. مهندس شادی نو از کارهای شرکت به ثبت رقم آرین اشاره نمود و افزود: ثبت رقم ارس  در مراحل آخر است و بر روی رقم کلزا کار می شود.

لازم به توضیح است رقم سویا کتول با متوسط عملکرد 4000 کیلوگرم در هکتار و 748 کیلوگرم برتری عملکرد نسبت به شاهد ، بدلیل سازگاری و عملکرد بالا، پایداری مناسب و مقاوم بودن در برابر خوابیدگی و ریزش و تیپ رشد محدود و همچنین متحمل بودن به بیماری ها به ویژه بیماری پوسیدگی ذغالی (مهمترین بیماری سویا در منطقه) و مقاومت به نماتد سیست سویا، علاوه بر استان گلستان، در استان های خوزستان و مازندران قابل کشت است. پیش بینی می شود این ارقام با 36000 هکتار سطح زیر کشت، 60 درصد سطح زیر کشت سویا در استان گلستان را در اختیار گیرد که در آن صورت، مجموع ارزش حال منافع ناخالص رقم در طول دوره جایگزینی بالغ بر 9/609 میلیارد ریال خواهدشد. آثار اقتصادی و مالی طبق قرارداد، معادل 5 درصد از قیمت فروش بذر گواهی شده تولیدی توسط شرکت بر مبنای قیمت مصوب معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و در صورت صادرات بذر تولید شده به خارج از کشور، سهم موسسه معادل ریالی 5 درصد قیمت صادراتی بذر براساس نرخ رسمی ارز (در سایت بانک مرکزی) در روز صادرات بذر از کشور، توسط شرکت خواهد بود.

در ادامه با حضور دکتر نجفیان نماینده موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و مهندس شادی نو به نمایندگی از شرکت توسعه کشت دانه های روغنی ، قرارداد واگذاری امتیاز تولید بذر سویا رقم کتول منعقد شد.


دسته بندی:
برچسب ها : شرکت توسعه کشت دانه های روغنی , واگذاری امتیاز تولید بذر سویا رقم کتول , تولید بذر سویا رقم کتول , سویا رقم کتول ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد