کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

افزایش تولید محصولات شیلاتی به 1 میلیون و 70 هزارتن با حمایت های دولت

معاون وزیر جهاد کشاورزی از افزایش تولید محصولات شیلاتی با حمایت های دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: صادرات آبزیان در سال گذشته بیش از 412 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است. 

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان شیلات ایران در بازدید از مراکز و مجتمع های پرورش ماهی آذربایجان غربی با اشاره به این که روند تولید محصولات شیلاتی با حمایت های دولت تدبیر و امید افزایشی بوده،تصریح کرد: یک میلیون و ۷۰ هزار تن انواع آبزیان سال گذشته در کشور تولید شد که نزدیک به ۴۵ درصد از این محصولات تولیدی از طریق آبزی پروری و بقیه حاصل صید و صیادی بوده است.

دکتر حسن صالحی با اشاره به این که طرح پرورش ماهی در قفس از برنامه های مصوب اقتصاد مقاومتی است،اظهار داشت: تولید 200 هزارتن ماهی به شیوه پروررش در قفس در سال پایانی برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده است.

وی هدف گذاری امسال برای تولید ماهی در قفس در سال جاری را ۵۰ هزار تن اعلام و خاطرنشان کرد:استان آذربایجان غربی با توجه به منابع آبی موجود در پشت سدهای استان و منطقه ارس از ظرفیت های خوبی برای پرورش ماهی در قفس و طرح توسعه آبزی پروری برخوردار است.

صالحی اضافه کرد: طرح توسعه آبزی پروری با توجه به شاخص های اشتغالزایی، تولید پروتئین،افزایش مصرف سرانه آبزیان و این که غذای سلامتی را در سفره مردم جای می دهد، از دیگر طرح های اقتصاد مقاومتی حوزه شیلات است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، افزایش سرانه مصرف آبزیان در کشور از ۱۰.۶ کیلوگرم فعلی و رساندن به میانگین جهانی که ۲۰ کیلوگرم به ازای هر نفر است را جزو سیاست ها و اهداف سازمان شیلات اعلام و پیش بینی کرد که این سرانه طی دو برنامه توسعه افزایش یابد. 

رئیس سازمان شیلات ایران از ارزآوری بیش از ۴۱۲ میلیون دلاری محصولات شیلاتی در سال گذشته خبر داد و گفت:براساس تفاهمات انجام شده،صادرات محصولات شیلاتی ایران به کشورهای حوزه اوراسیا افزایش می یابد.

وی با اشاره به برنامه توسعه صادرات آبزیان و دست یابی به بازارهای جدید صادراتی،خاطرنشان ساخت: افزایش صادرات قزل آلای ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس در دستور کار سازمان شیلات قرار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تولید بیش از 3 تن خاویار پرورشی در سال جاری خبر داد و گفت: با تفاهمی که با استانداران سه استان شمالی کشور و بنیاد مستضعفان انجام شده از طریق اختصاص تسهیلات یارانه ای توسط معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد مستضعفان و همچنین کمک های فنی از سوی شیلات،برنامه ریزی شده تا پایان برنامه ششم توسعه 10 تن خاویار و یک هزارتن گوشت ماهیان خاویاری تولید شود.

رئیس سازمان شیلات ایران تصریح کرد:با تفاهمی که با تکثیرکنندگان و پرورش دهندگان داشته ایم،تلاش می کنیم در برنامه کوتاه مدت وابستگی کشور را به واردات تخم چشم زده ماهی در راستای اقتصاد مقاومتی قطع کنیم و همچنین ضمن افزایش دوره ممنوعیت واردات، در هنگام تولید تخم چشم زده در استان از واردات جلوگیری می شود.

دسته بندی:
برچسب ها : افزایش تولید محصولات شیلاتی , تولید محصولات شیلاتی , محصولات شیلاتی , شیلات , طرح پرورش ماهی در قفس , آبزی پروری , صادرات محصولات شیلاتی ایران به کشورهای حوزه اوراسیا , افزایش صادرات قزل آلای ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس , خاویار , ماهیان خاویاری ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد