کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

پرداخت 20000 میلیارد ریال مطالبات گندمکاران طی هفته جاری/66 درصد کل بهای گندم ها پرداخت شده است

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از واریز مبلغ 20 هزارمیلیارد ریال دیگر به حساب کشاورزان طی روزهای اخیر خبرداد و گفت : تاکنون در مجموع مبلغ 73000 میلیارد ریال بابت خرید تضمینی گندم به کشاورزان در سراسر کشور پرداخت شده است.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، مهندس یزدان سیف گفت: مراکز خرید گندم تا امروز مقدار 8.6 میلیون تن گندم به ارزش تقریبی112 هزار میلیارد ریال از کشاورزان در 31 استان کشور خریداری و تحویل گرفته اند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اعلام اینکه درحال حاضر حدود 66 درصد از کل مطالبات گندمکاران پرداخت شده است، افزود: ظرف هفته جاری با پیگیری های صورت گرفته از ناحیه این شرکت و حمایت و همکاری دولت و بانکهای عامل، مبلغ 20 هزارمیلیارد ریال دیگر از وجوه گندم ها تسویه شد و در مجموع دولت تاکنون مبلغ 73000 میلیارد ریال از پول کشاورزان را پرداخت کرده است.

معاون وزیر جهادکشاورزی ضمن قدردانی از سعه صدر و همراهی و تعامل مثبت کشاورزان با دولت در زمینه دریافت پول محصولشان، از همکاری و حمایت های بخش های مختلف دولتی و بانکی در راستای تأمین اعتبارات خرید و پرداخت مطالبات گندمکاران تقدیر و تشکر کرد.

وی اظهار کرد: درحال حاضر 100درصد مطالبات گندمکارانی که تا 20 خرداد محصولشان را تحویل مراکز خرید داده بودند، پرداخت شده است و آن دسته از کشاورزان که تا تاریخ 23 مرداد( 2روز پیش) گندم به دولت فروخته اند نیز حداقل 50 درصد وجوه گندم خود را دریافت کرده اند.

مهندس سیف، باقیمانده پول گندم ها را حدود 38 هزارمیلیارد ریال اعلام و تصریح کرد: دولت تمام تلاش خود را بکار خواهد بست که تا پایان فصل خرید تمامی مطالبات کشاورزان عزیز گندمکار را تسویه کند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه امسال تا پایان فصل خرید حدود 9 میلیون تن گندم به قیمت تضمینی از کشاورزان خریداری خواهد شد، میزان کاهش تولید گندم در سال زراعی 96-1395 را در مقایسه با سال قبل، به دلیل آسیب جدی که به واسطه عدم پراکنش باران در فصل کاشت و داشت به مزارع دیم کشور وارد شد را حدود 2میلیون تن اعلام کرد.

وی افزود: علیرغم این میزان کاهش تولید، همچنان در تأمین نیاز مصرف خبازی و صنف و صنعت کشور خودکفا هستیم و نیازی به واردات نداریم، بعلاوه اینکه به دلیل موجودی بالای گندم در کشور، کماکان پروژه صادرات 1میلیون تن آرد  سایر مشتقات گندم به بازارهای هدف را برای حفظ بازار و اشتغالزایی در کشور انجام خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص چگونگی خرید دانه های روغنی با بیان اینکه تا امروز مقدار 190هزارتن انواع دانه روغنی کلزا(180هزار تن)، گلرنگ(9هزارتن) و آفتابگردان(1000تن) در کشور خریداری شده است، ارزش ریالی دانه های خریداری شده را 5100 میلیارد ریال اعلام و از پرداخت 4900 میلیارد ریال آن ( حدود97 درصد ارزش کل) به کشاورزان خبر داد.

معاون وزیر جهادکشاورزی با تأکید بر اینکه 200میلیارد ریال باقیمانده وجوه کلزای خریداری شده ظرف هفته آتی پرداخت خواهد شد، پایان فصل خرید تضمینی دانه کلزا را اعلام و افزود: خرید دانه های روغنی گلرنگ و آفتابگردان همچنان ادامه دارد و فصل برداشت و خرید دانه سویا نیز به زودی در کشور آغاز میشود.

مهندس سیف درپایان با تأکید بر اینکه امسال در تولید دانه های روغنی کلزا، گلرنگ، آفتابگردان و سویا که از جمله کالاهای استراتژیک کشورهستند، رشد 2 برابری خواهیم داشت؛ پیش بینی میزان خرید این دانه ها در سالجاری را 400 هزار تن دانست.

دسته بندی:
برچسب ها : پرداخت 20000 میلیارد ریال مطالبات گندمکاران طی هفته جاری , 66 درصد کل بهای گندم ها پرداخت شده است , مطالبات گندمکاران , گندم ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد