کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز پنجشنبه 30 فروردین 1403
کشاورزی روز

رای یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی زیستکره جهان

مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: برنامه انسان و کره مسکون سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد رای به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران در شبکه جهانی ذخیره گاه های زیستکره جهان داد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، حمید گشتاسب با بیان این مطلب افزود: براساس آخرین جلسه کمیته بین المللی مشورتی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در بیست و نهمین جلسه شورای برنامه انسان و کره مسکون به منظور بررسی فرم های بازنگری و تمدید ذخیره گاهها ی زیستکره در سال 2017 و نامه چونلی هان رئیس بخش اکولوژی و علوم زمین یونسکو 6 ذخیره گاه کشور که در معرض حذف از شبکه جهانی ذخیره گاههای زیستکره بودند، واجد شرایط شناخته شده و فرم های تکمیل شده توسط دفتر زیستگاه ها و امور مناطق  سازمان را تائید و رای به تمدید آن دادند.

 گشتاسب افزود: درسال 2013 فرم های بازنگری 9 ذخیره گاه کشور مانند سایر کشورها به برنامه انسان و کره مسکون یونسکو ارسال که فقط 3 ذخیره گاه توران، ارومیه و میانکاله  تائیدیه دریافت کرده و سایر ذخیره گاه در بلاتکلیفی باقی مانده وبا مکاتبات متعددی که از طریق مراجع ذیربط صورت می پذیرفت بر تکمیل فرم ها در اولین فرصت  تاکید داشت که در صورت عدم اقدام بموقع امکان حذف شش ذخیره گاه کشور از شبکه مناطق ذخیره گاهی جهان دور از انتظار نبود.

 گشتاسب تصریح کرد: با توجه به چنین شرایط حساس پیش آمده دفتر زیستگاه ها و امور مناطق نیز با درک این واقعیت که در صورت حذف شش ذخیره گاه اعتبار بین المللی ایران در عرصه حفاظت از طبیعت و بویژه ذخیره گاه های زیستکره خدشه دار خواهد شد با تمام توان اراده خود را برای تکمیل در خور فرم های بازنگری بکار بست. 

 مدیر کل دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: هرساله برخی از این ذخیره گاه دردنیا  به دلیل کامل نبودن یا ناقص بودن فرم های بازنگری از فهرست جهانی حذف می شوند. 

 وی افزود: روند تکمیل فرم های باز نگری از حساسیت و توجه ویژه ای باید برخوردار باشد و این امر در اغلب کشورها با بکارگیری نیروهای متخصص و تامین منابع مالی در خور صورت می گیرد اما این امر در سازمان از آنجایی که تا کنون بودجه اختصاصی برای ذخیره گاههای زیستکره دیده نشده است، تکمیل فرم های بازنگری ذخیره گاه های زیستکره گلستان، حرا، گنو، ارسباران، کویر، ارژن و پریشان صرفا" با توان کارشناسی استان های دارای ذخیرگاه ها و هماهنگی دفتر زیستگاه ها و امور مناطق و نیز همکاری کمیته ملی برنامه انسان و کره مسکون یونسکو در ایران صورت گرفت. 

 گشتاسب با تبریک این اتفاق بزرگ و ارزشمند را به کلیه همکاران در سازمان و دوستداران محیط زیست در سراسر کشور ابراز امیدواری کرد: هر چه زودتر ذخیره گاه های زیستکره کشور از حمایت های قانونی ویژه و ردیف اعتباری خاص برخوردار شوند.

دسته بندی:
برچسب ها : رای یونسکو به ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران , شبکه جهانی زیستکره جهان , ابقای ذخیره گاه های زیستکره ایران , یونسکو ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد