کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

تولید 1 میلیون و 90 هزار تن محصولات شیلاتی در کشور

رییس سازمان شیلات ایران با اشاره به رشد آبزی پروری در دولت یازدهم گفت: میزان تولیدات این بخش سال گذشته به یک میلیون و 90 هزار تن رسید. 
به گزارش کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ، حسن صالحی در دیدار با نماینده ولی فقیه در گلستان و امام جمعه گرگان اظهار داشت: از این میزان تولید، 46 درصد مربوط به آبزیان پرورشی است.
وی عنوان داشت که ایران در منطقه با تولید سالانه 160 هزار تن ماهی قزل آلا مقام اول را دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص پرورش میگو نیز گفت که سال 92 میزان تولید میگو در کشور 10 هزار تن بوده و امروز به 27 هزار تن رسیده است.
به گفته وی، در برخی استان ها مانند گلستان تولید این گونه صفر بوده در حالی که پیش بینی برداشت امسال از مزارع سایت میگوی گمیشان حدود یکهزار و 500 تن است.
صالحی در خصوص پرورش ماهیان خاویاری در آب های کشور گفت: سال گذشته با پرورش این گونه ها سه تن خاویار استحصال شد در صورتی که در سال 70 میزان تولید این محصول در کشور 300 تن بود.
رییس سازمان شیلات ایران افزود: برای پرورش ماهیان خاویاری حدود 80 مزرعه در کشور ایجاد شده است که تنها در دزفول یک سایت 50 هکتاری وجود دارد و در گلستان نیز در این بخش ظرفیت تولید 100 تن خاویار همچون گذشته وجود دارد که موانع این مساله باید رفع شود.
وی تصریح کرد: سال گذشته با همکاری بنیاد مستضعفان و جانبازان به متقاضیان پرورش ماهیان خاویاری تسهیلات هشت درصدی پرداخت شد که در استان گیلان 10 شرکت، در مازندران 5 و گلستان تنها 2 شرکت اقدام به دریافت این وام کرده اند.
صالحی گفت: در ابتدای انقلاب تنها یک کارخانه تولید کنسرو ماهی در کشور وجود داشت، اما امروز بین 130 تا 140 شرکت در این بخش وجود دارد.
وی تولید بخش ماهیان گرمابی را 230 هزار تن اعلام کرد که بخش عمده آن صادر می شود و افزود: سال گذشته میزان کل صادرات بخش شیلاتی 412 میلیون دلار و واردات 80 میلیون دلار بود.

دسته بندی:
برچسب ها : رشد آبزی پروری در دولت یازدهم , رشد آبزی پروری , تولید محصولات شیلاتی , محصولات شیلاتی , پرورش ماهیان خاویاری در آب های کشور ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد