کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

خطر انقراض سمندر خال زرد سردشت

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سردشت با اشاره به اینکه این شهرستان زیستگاه اصلی سمندر خال‌ زرد است، گفت: این گونه جانوری بانام علمی Neurergus microspilotus به دلیل بحران آلودگی آب و تخریب زیستگاه در معرض انقراض قرار دارد.

به گزارش کشاورزی روز به نقل از سایت سازمان حفاظت محیط زیست ، خالد بایزیدی افزود: این دوزیست برای اولین بار در سردشت مشاهده و به نام این شهر ثبت شده است و در جویبارها و چشمه های جاری مناطق مختلف شهرستان زندگی می کند.

به گفته وی آبشار رزگه، آبشار شلماش، بیشتر چشمه های داخل منطقه حفاظت شده میرآباد، آبشار خرپاپ، منطقه کیله، شینوه، گرژال و آبراهه های مناطق کوهستانی از مهم ترین زیستگاه های این دوزیست به شمار می رود.

وی از برنامه ریزی برای سرشماری این گونه جانوری به صورت همزمان در سه استان غربی کشور در بهار سال آینده خبر داد و از همه شهروندان به منظور جلوگیری از تخریب زیستگاه های این دوزیست درخواست همکاری کرد.

بایزیدی، بیان کرد: سمندر خال‌ زرد گونه‌ای از جانداران دوزیست است که در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) قرار دارد و در زبان کُردی با عناوین «بوکه کانیله» یا «بووکه جندوکه» شناخته شده است.

وی اظهار کرد: طبق تحقیق های صورت گرفته، این گونه جانوری حساسیت زیادی به میزان سالم بودن آب دارد و هرگونه آلودگی آب به شدت زندگی این سمندر را در معرض خطر قرار می دهد. 

وی اضافه کرد: حساسیت به سلامت آب در این گونه جانوری به حدی بالاست که طبق گفته کارشناسان از ظرفیت وضع بیولوژیکی آن می‌توان برای شناسایی آب سالم استفاده کرد.

وی بیان کرد: سمندر خال زرد در آب زایش می کند و تولید مثل آن در عمق کمِ آب‌های زلال و شفاف نهرها و چشمه‌های مناطق کوهستانی است؛ ابعاد تقریبی این جاندار بین 5 تا 15 سانتی متر بوده و دارای پوستی سیاه و نرم با پوششی از خال های زرد رنگ بوده و پوشش گیاهی غالب زیستگاه این سمندر شامل انواعی از گونه‌های بلوط، بید، بادام، تمشک و گردو است.

سمندر خال زرد در چند نقطه محدود دنیا از جمله نواحی مرزی عراق و ایران در نقاط جنوب و شمال غربی آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه زندگی می کند و بدلیل آلودگی آب و تهدید زیستگاه در معرض خطر جدی انقراض قرار دارد.

سمندر خال زرد در نقاطی با ارتفاع بیش از یکهزار متر از سطح دریا و در دمایی بین 5 تا 15 درجه سانتی‌گراد زیست می کند. 

دسته بندی:
برچسب ها : سمندر خال زرد سردشت , خطر انقراض سمندر خال زرد ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد