کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

ايران مرجع بين المللي شناسايي بيماري هاي آبزيان در آسيا و خاورميانه

پژوهشگران موفق شدند 30 هزار كلوني مرجاني را در مدت 120 روز از اسكله شهيد بهشتي در چابهار جا به جا كنند.

رئيس مؤسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: اين مؤسسه در رقابت علمي با 41 كشور اروپايي و آسيايي پس از دريافت رتبه ممتاز به عنوان مرجع بين المللي شناسايي بيماري هاي ويروسي آبزيان در آسيا و خاورميانه انتخاب شد. به گزارش واحد مركزي خبر،عباسعلي مطلبي در جلسه خبري افزود: علاوه بر اين مؤسسه تحقيقات شيلات ايران در پنج رشته تخصصي بهداشت، فراوري، بيولوژي، تكثير و اصلاح نژاد آبزيان دكتراي مؤسسه پژوهش محور دريافت كرده است.

وي همچنين از دستيابي پژوهشگران كشور به دانش انتقال مرجان هاي دريايي خبر داد و گفت: اين دانش فقط در اختيار استراليا و آمريكا بود كه با تلاش پژوهشگران، ايران سومين كشور است كه چنين توانمندي علمي و فني را در اختيار دارد.

رئيس مؤسسه تحقيقات شيلات ايران افزود: پژوهشگران موفق شدند 30 هزار كلوني مرجاني را در مدت 120 روز از اسكله شهيد بهشتي در چابهار جا به جا كنند.

مطلبي با اشاره به اينكه مرجان هاي دريايي مهمترين ذخيره گاه و زيستگاه آبزيان هستند ، گفت: جا به جايي مرجان هاي دريايي به خاطر ساخت اسكله هاي بندر شهيد بهشتي انجام شد.

وي افزود: هم اكنون مرجان هاي دريايي در 4 هكتار مستقر شده و هيچ مشكلي از لحاظ زيست محيطي نيز در مدت 3 ماه پايش پس از جا به جايي گزارش نشده است.

رئيس مؤسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: طرح جا به جايي مرجان ها در آب هاي چابهار با اختصاص يك ميليارد و 300 ميليون تومان اعتبار اجرا شده است.

مطلبي همچنين طرح خارج سازي و تكثير جلبك كشند قرمز را از ديگر موفقيت هاي علمي جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد و افزود: ايران تنها كشوري است كه به اين دانش دست يافته است.

وي گفت: دانشمندان با تكثير جلبك كشند قرمز توانستند روش هاي مبارزه طبيعي با اين جلبك را كشف كنند.

رئيس مؤسسه تحقيقات شيلات ايران افزود: هم اكنون جلبك هاي رقيب براي جلوگيري از رشد جلبك كشنه قرمز شناسايي شدند و طرح در حال اجراست.

مطلبي ، ساخت دستگاه نمونه برداري از جلبك كشند قرمز را از ديگر موفقيت ها براي كنترل اين گياه ذكر كرد و گفت: ساخت اين دستگاه در كشور بومي سازي شده و

همين مسئله به كنترل رشد اين گياه و روش هاي مبارزه با آن كمك بسيار زيادي كرده است.

منبع : http://www.iana.ir

دسته بندی:
برچسب ها : شیلات , مرجان هاي دريايي , تكثير جلبك كشند قرمز , جلبك كشند قرمز , جلوگيري از رشد جلبك كشنه قرمز ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد