کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

رهاسازی حشرات برای مبارزه با آفات به جای سموم شیمیایی

رهاسازی حشرات مفید از قبیل زنبور براکون و تریکوگراما و کفشدوزک برای مبارزه با آفات در 67 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان خوزستان انجام شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان با اعلام این مطلب گفت: در سال زراعی جاری رهاسازی حشرات مفید ازجمله زنبور براکون و تریکوگراما به 67 هزار هکتار از اراضی استان افزایش یافته است.

مرتضی امیدبخش افزود: هزینه تولید و رهاسازی هر زنبور حدود 130 ریال است که 65 درصد آن را دولت و 35 درصد کشاورز پرداخت می‌کند.

وی خاطنرشان کرد: مصرف‌کننده به جهت اینکه از مزایای این روش اطلاعات ندارد، زیاد استقبال نمی‌کند، در حالی که کشاورزان استقبال گسترده‌ای کرده‌اند.

امیدبخش ادامه داد: 14 مرکز تولید حشرات مفید در استان وجود دارد که در هر کدام از آنها چهار نفر از فارغ‌التحصیلان مشغول به کار هستند که در مجموع از این طریق برای 64 نفر از مهندسان کشاورزی شغل ایجاد شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: یکی از سیاست‌های این سازمان افزایش تولید محصولات سالم است که در این راستا، استان از چند سال پیش مبارزه بیولوژیک بر علیه آفات را برای حذف سموم آغاز کرده است.

وی یادآور شد: در سال زراعی گذشته در هفت‌هزار و 500 هکتار کشت گوجه‌فرنگی، 17 هزار و 500 هکتار ذرت، پنج‌هزار هکتار مرکبات، 20 هزار هکتار نیشکر، چهارهزار و 400 هکتار سبزیجات که در مجموع حدود 54 هزار هکتار می‌شود، حشرات مفید به‌منظور مبارزه با آفات و حذف سموم رهاسازی شد.

امیدبخش تأکید کرد: روش نوین یادشده تأثیر مطلوبی در افزایش تولید محصولات سالم دارد، به‌طوری‌که کشاورزان به‌طور گسترده برای استفاده از این روش استقبال کرده‌اند./

منبع : خبرگزاری ایانا

دسته بندی:
برچسب ها : زنبور براکون , تریکوگراما , کفشدوزک , حشرات مفید به‌منظور مبارزه با آفات و حذف سموم , مبارزه بیولوژیک بر علیه آفات ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد