کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز جمعه 01 تیر 1403
کشاورزی روز

معرفی رقم جدید برنج گیلانه با عملکردی بالا و زودرس

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: رقم جدید برنج تحت عنوان گیلانه در دست معرفی به کشاورزان و در آستانه ورود به شالیزارهای کشور است.

به گزارش سرویس وبگردی کشاورزی روز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی ،فرامرز علی نیا افزود: این رقم جدید موسوم به گیلانه امسال به عنوان پایلوت در مزارع 60 کشاورز گیلانی کشت شده و کار تحقیقاتی آن از سال 1383 آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع 500 متر مربع از اراضی شالیزاری گیلان به صورت آزمایشی به این رقم در حال معرفی اختصاص یافته، اظهارداشت: این رقم در مراحل آخر تحقیقاتی قرار دارد و انتخاب آن در مراحل تحقیقاتی نیز با مشارکت کشاورزان انجام شده است.

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور خاطرنشان کرد: عملکرد این رقم یک تا یک و نیم تن در هکتار بیشتر از رقم های بومی نظیر هاشمی است و به دلیل داشتن ارتفاع کمتر نسبت به ارقام بومی، در مراحل برداشت نیز خوابیدگی ندارد و برداشت مکانیزه آن نیز آسان تر صورت می گیرد.

علی نیا تاکید کرد: کیفیت پخت این برنج هم شبیه ارقام محلی نظیر هاشمی است و به طور متوسط این رقم یک هفته زودتر از رقم های بومی به بهره وری می رسد.

وی هدف از معرفی و ترویج این رقم را با توجه به کیفیت بالا و در حد ارقام بومی آن، افزایش عملکرد نسبت به رقم های پیشین، جایگزینی برای ارقام بومی و ارتقاء تولید برنج در سطح کشور عنوان و اضافه کرد: با توجه به ذائقه مصرف کنندگان ایرانی، افزایش تمایل تولیدکنندگان به تولید این رقم از دیگر اهداف معرفی این برنج محسوب می شود.

رییس موسسه تحقیقات برنج کشور یادآور شد: این موسسه از سال 1339 تاکنون، 43 رقم جدید برنج نظیر شیرودی، کشوری، کوهسار و خزر معرفی کرده که کشت رقم شیرودی سطحی معادل 50 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان مازندران را به خود اختصاص داده است.

 

 
 منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی
 

دسته بندی: تازه ها,کشاورزی,
برچسب ها : برنج گیلانه , برنج , گیلانه , موسسه تحقیقات برنج کشور , فرامرز علی نیا , معرفی رقم جدید برنج گیلانه , معرفی رقم جدید برنج , رقم جدید برنج گیلانه , رقم جدید برنج ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد