کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 13 آذر 1402
کشاورزی روز

رو به رو شدن گیلان با فاجعه زیست محیطی تا 10 سال دیگر

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان گفت: روزانه ۱۸۰۰تن زباله در گیلان تولید می‌شود که در ایام تعطیلات سال به ۳۵۰۰ تن هم می‌رسد و این مساله تا ۱۰ سال آینده گیلان را با فاجعه زیست محیطی روبه‌رو می‌کند.

حجت شعبان پور در جلسه کمیته پسماند شهرستان املش که امروز در فرمانداری املش برگزار شد اظهار داشت: گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت که 60درصد آن شهری و 40درصد هم روستایی‌اند روزانه 1800 تن زباله تولید می‌کند که با حضور میهمانان، مسافران و گردشگران به 3500 تن نیز می‌رسد و به طور میانگین سهم هر فرد شهری در تولید زباله روزانه 850 گرم و هر فرد روستایی 500 گرم می‌باشد.


وی گفت: براساس روند فعلی تولید و دفن زباله در گیلان پیش بینی می‌شود آلودگی ناشی از زباله تا 10 سال آینده وضعیت بسیار نگران کننده ای را برای ساکنان گیلان و موجودات زنده داخل رودخانه ها، دریا و تالاب انزلی به وجود آورد و شاید یک فاجعه زیست محیطی رخ دهد که سکونت و ادامه بقاء در گیلان غیر قابل تحمل شود.


شعبان پور گفت: به منظور حفظ و بقاء شرایط زیست محیطی در رودخانه ها، تالاب ها، دریاها و سواحل آن، جمع آوری و دفن زباله به شیوه ی فعلی در استان‌های ساحلی ممنوع شده و طرح تفکیک زباله و بازیافت آن باید در اولویت قرار گیرد و برای اجرای آن ابتدا باید در بحث آموزش مردم از عوارض سوء ناشی از عدم ساماندهی زباله تلاش مضاعف گردد که نقش آموزش و پرورش در فرهنگ سازی آن مهم است.


وی با اشاره به اینکه در دنیا با استفاده از تکنولوژی از 7500 تن زباله، 36 مگاوات برق تولید می‌کنند گفت: احداث کارگاه‌های زباله سوز در 4 نقطه گیلان طراحی شده که هنوز اجرایی نشده است ولی این ظرفیت وجود دارد که روزانه تا 1000 تن معادل 40 درصد زباله گیلان در کارخانه های کمپوست به کود تبدیل شود و 60 درصد مابقی هم تا زمان تکمیل کارگاه های زباله سوز در جای مناسب دفن شود.


مهدی جعفری، فرماندار املش در ابتدای این جلسه گفت: طرح تفکیک زباله از سال گذشته در شهرهای املش و رانکوه آغاز شده و 45 درصد پیشرفت کار دارد و امیدواریم این امر تا پایان سال جاری به 100 درصد برسیم و هم اکنون روزانه 32تن زباله در شهرستان املش تولید، جمع آوری و دفن می‌شود.


در پایان این جلسه مقرر شد که زباله های شهر املش و رانکوه از هفته آینده پس از تفکیک در مبدا به کارخانه کمپوست رودسر انتقال داده شود.


منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : فاجعه زیست محیطی , حجت شعبان پور , موجودات زنده داخل رودخانه ها , دریا و تالاب انزلی , رودخانه ها , تالاب ها , دریاها , طرح تفکیک زباله و بازیافت آن , زباله , گیلان , کمپوست , طرح تفکیک زباله , شهرهای املش و رانکوه , شهرستان املش , رانکوه , املش , کارخانه کمپوست رودسر ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد