کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

کاهش ۴۰ درصد صادرات خرمای ایران با وجود ظرفیت 3برابری صادرات

سید رحمت‌الله پریچهر در پاسخ به دلیل کاهش 40 درصدی صادرات خرما در 7 ماه سال جاری اظهار داشت: قیمت خرما در داخل کشور طوری است که تولید‌کنندگان رغبتی برای صادرات ندارند و این موضوع در مورد میوه‌ انار نیز اتفاق افتاده است.

افزایش 8 درصدی تولید خرما در سال جاری

مدیر کل امور میوه‌های وزارت جهاد کشاورزی افزود: تولید خرمای ایران امسال یک میلیون و 150 هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته افزایش 8 درصدی نشان می‌دهد، اما تولید‌کنندگان به دلیل بازار بسیار مناسب در داخل کشور، علاقه‌ای به صادرات خرما نداشتند.

مکاتبه با وزارت صنعت برای افزایش 3 برابری صادرات خرما

وی ادامه داد: طی مکاتبه با وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شد که امکان افزایش 2 تا 3 برابری صادرات خرمای ایران وجود دارد.

پریچهر تأکید کرد: کاهش صادرات خرما نه به دلیل کاهش تولید، بلکه مربوط به مسائل تجاری، بازرگانی و نیز قیمت مناسب آن در داخل کشور بوده است.

مدیر کل امور میوه‌های وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: دو نوع مشتری خرما در خارج از کشور وجود دارد، نوع اول مربوط به کشورهایی است که وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و خرما را بیشتر برای تغذیه استفاده می‌کنند که کشور هند از آن جمله است.

وی افزود: گروه دوم کشورهایی هستند که وضعیت اقتصادی خوبی دارند و خرمای با کیفیتی را برای فرآوری طلب می‌کنند.

مدیر کل امور میوه‌های وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: سالانه 10 درصد خرمای کشور یعنی حدود 100 هزار تن صادر می‌شود و صادرات خرما در سال جاری تاکنون به  60 هزار تن رسیده است.

 

منبع : خبرگزاری فارس

دسته بندی:
برچسب ها : خرما , تولید خرما , تولید خرمای ایران , صادرات خرمای ایران , کاهش صادرات خرما ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد