کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز یکشنبه 27 خرداد 1403
کشاورزی روز

ایران دومین تولیدکننده گل‌ محمدی در جهان

ایران با تولید حدود دو میلیارد شاخه گل، هفدهمین تولیدکننده گل در جهان است و با تولید حدود 30 هزار تن گل محمدی پس از بلغارستان دومین تولیدکننده این گل به شمار می‌رود.

 

اردیبهشت ماه با عطر گل محمدی رنگ و بوی دیگری دارد و شهرهای بسیاری را مانند قمصر کاشان می‌توان یافت که مردم برای دیدن انبوهی از گل و گلاب‌گیری به این‌شهرها سفر می‌کنند.

 

گل محمدی یا گل گلاب (Rosa damascena) نام نوعی گل رز است که یکی از گل‌های باستانی به شمار می‌رود چراکه فسیل‌های یافت شده در آمریکا حدود 30 میلیون سال قدمت داشته‌اند.

 

گرچه این گیاه در سراسر جهان از جمله ایران، ترکیه، بلغارستان، هند و کشورهای اروپا کشت شده است اما ریشه گل محمدی به خاورمیانه برمی‌گردد و شواهد نشان می‌دهد که ریشه‌ گلاب به ایران و عطر و اسانس آن به یونان باز می‌گردد.

 

به گفته حسن خدنگی – مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهادکشاورزی - سطح زیر کشت گل محمدی 14 هزار و 322 هکتار است که در بیش از 20 استان کشور پراکنده است.

 

وی به ایسنا گفت: عمده مناطق کشت این گیاه در استان فارس با بیش از 6000 هکتار، در استان کرمان با بیش از 2300 هکتار، در استان اصفهان با 1727 هکتار و در استان آذربایجان شرقی با 1476 هکتار هستند.

 

خدنگی افزود: در سال زراعی گذشته 27 هزار و 110 تن گل محمدی تولید شد که پیش‌بینی می‌شود امسال به 30 هزار و 860 تن برسد.

 

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: مناطق عمده گلاب‌گیری در کشور به ترتیب شامل استان اصفهان با شش میلیون و 400 هزار لیتر، فارس با بیش از شش میلیون لیتر، کرمان با 688 هزار لیتر و آذربایجان با 505 هزار لیتر هستند.

 

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته دو میلیون و 570 هزار لیتر گلاب به ارزش بالغ بر 120 میلیون دلار و 210 لیتر اسانس گل محمدی به ارزش 920 هزار دلار به کشورهای مختلف صادر شد که با توجه به بارندگی‌های مناسب افزایش سطح زیرکشت و تولید گل محمدی پیش‌بینی می‌شود صادرات گلاب و اسانس آن افزایش خواهد یافت. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : گل محمدی , ایران با تولید حدود 30 هزار تن گل محمدی پس از بلغا , گل محمدی یا گل گلاب , Rosa damascena ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد