کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

واکسیناسیون 958 قلاده سگ علیه بیماری هاری در شهرستان زاوه

روابط عمومی شبکه دامپزشکی زاوه اعلام کرد از ابتدای سال جاری 958 قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه گردید.
رئیس شبکه دامپزشکی زاوه گفت: هاری یکی از خطرناکترین بیماریهای مشترک بین انسان و دام می باشد که عامل آن ویروس بوده و معمولا با گاز گرفتگی ازحیوان مبتلا به  حیوان دیگر و یا انسان منتقل می شود هاری ،بیماری ویروسی خطرناکی است که ویروس از طریق بزاق آلوده پستانداران مانند سگ، گربه، گرگ، روباه،خفاش و حیوانات دیگر که معمولاً از طریق  گازگرفتگی و یا یک زخم باز که با بزاق آلوده  تماس پیدا نماید به انسان منتقل می شود.                                                                    
دکتر سیدین افزود:فردی که توسط حیوان هار دچار گاز گرفتگی شده است در صورت عدم درمان و ابتلا به هاری محکوم به مرگ است. سگ یا گربه ای که مبتلا به هاری شود حداکثر به مدت 10 روز زنده می ماند و به مدت 5 تا 7 روز قبل از مرگ ویروس را در بزاق خود دارد و با گاز گرفتن می تواند ویروس را منتقل نماید.
وی تصریح کرد:از ابتدای سال جاری تا کنون از یک قلاده سگ مشکوک به هاری نمونه گیری بعمل آمده است که خوشبختانه نتیجه آزمایش منفی بود و تا کنون مورد مثبتی مشاهده نگردیده است.
وی خاطر نشان کرد: به منظور مبارزه با هاری کلیه سگهای صاحبدار به صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می شوند که در همین خصوص علاوه بر واکسیناسیون سگها توسط بخش دولتی به منظور حمایت از بخش خصوصی در قالب طرحهای توسعه برای واکسیناسیون 500 قلاده سگ با بخش خصوصی قرارداد بسته شده است.
منبع : سایت سازمان دامپزشکی کشور

دسته بندی: آفات و بیماری ها,
برچسب ها : سگ , واکسیناسیون 500 قلاده سگ , واکسیناسیون سگها , مبارزه با هاری کلیه سگهای صاحبدار , سگهای صاحبدار به صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می شوند , بیماری هاری , هاری ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد