کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

واردات عدس از چین و ترکیه

ایران در حالی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع محصولات کشاورزی در جهان محسوب می‌شود که در سال 1391 بیش از 100 میلیون دلار (161 میلیارد تومان) انواع حبوبات را از کشورهای مختلف وارد کرده است.

 

 آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که در سال قبل حبوبات مختلفی مانند عدس، نخود، نخود فرنگی، ذرت، انواع لوبیا و دیگر سبزیجات غلافدار وارد کشور شده است. وزن و ارزش واردات حبوبات کشور در سال گذشته به ترتیب به بیش از 103 هزار تن و 103 میلیون دلار رسید.

در بین حبوبات وارداتی به کشور عدس با 61 میلیون دلار، نخود با 25 میلیون دلار و سایر سبزیجات غلافدار با 8 میلیون دلار بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. ضمن اینکه نزدیک به 4.5 میلیون دلار انواع لوبیا نیز در سال قبل وارد کشور شد.

در بین حبوبات وارداتی ایران، عدس از مبادی چین، امارات، ترکیه، روسیه، کانادا و قزاقستان وارد کشور شده است.

در همین حال معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی خبر داده که از این پس حبوبات که در گروه 10 وارداتی جای داشت، به گروه 9 آمده و با ارز مبادله‌ای وارد می‌شود. با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که ثبت سفارش واردات حبوبات به کشور آزاد شده است.

به گفته حسن رادمرد شرکت بازرگانی دولتی ایران حجم خوبی از انوع حبوبات را وارد کشور کرده که از هفته آینده عرضه و توزیع آن آغاز می‌شود.

  اواخر سال گذشته گزارش‌هایی مبنی بر ممنوعیت واردات حبوبات به کشور شنیده شده بود که همین موضوع باعث افزایش قیمت انواع حبوبات در بازار شد. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : حبوبات وارداتی به کشور , واردات عدس , حبوبات وارداتی ایران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد