کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

چای 40 درصد گران‌تر از ماه رمضان سال گذشته

رییس سندیکای کارخانه‌های چای شمال از افزایش 40 درصدی قیمت هر کیلوگرم چای درجه یک در بازار نسبت به ماه رمضان سال گذشته خبر داد و گفت: برای ماه رمضان به حدود 10 هزار تن چای نیاز داریم که در تامین آن مشکلی وجود ندارد.

 

 

نعمت یاورزاده اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم چای درجه یک در کشور نسبت به ماه رمضان سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است که با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و افزایش قیمت دیگر کالاها و محصولات کشاورزی منطقی به نظر می‌رسد.

 

وی با اشاره به اختلاف چهار برابری قیمت چای خارجی و ایرانی در بازار افزود: در حال حاضر میانگین قیمت هر کیلوگرم چای درجه یک خارجی در بازار 35 هزار تومان و هر کیلوگرم درجه یک ایرانی به صورت متوسط حدود 8000 تومان عرضه می‌شود.

 

 

همچنین رییس سندیکای کارخانه‌های چای شمال گفت: در چین اول و دوم حدود 53 هزار تن برگ سبز چای از باغات استان‌های شمالی برداشت شده که حدود 33 هزار تن آن به چین اول و حدود 20 هزار تن دیگر به چین دوم اختصاص دارد.

 

یاورزاده ادامه داد: در حال حاضر بهای کل برگ سبز برداشت شده حدود 53 میلیارد تومان است که براساس آخرین آمار سازمان چای حدود 11 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

 

وی اظهار کرد: از آنجاکه باغداران هم‌چنان مانند سال‌های گذشته طلبکارند و هنوز بهای برگ سبز تحویل داده شده خود را دریافت نکرده‌اند، رغبتی برای ادامه‌ تولید ندارند و کارخانه‌ها نیز همانند باغداران بی‌انگیزه شده‌اند.

 

رییس سندیکای کارخانه‌های چای شمال تاکید کرد: چین سوم برگ سبز چای از باغات استان‌های شمالی حدود یک ماه دیگر آغاز می‌شود اما در صورت ادامه‌ این روند شاهد کاهش چشمگیر برداشت برگ سبز چای نسبت به سال گذشته خواهیم بود. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : چای , چای ایرانی , میزان برداشت چای در سال 92 ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد