کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز چهارشنبه 23 خرداد 1403
کشاورزی روز

احداث بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری دریای خزر در چپکرود جویبار

بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری دریای خزر در چپکرود جویبار احداث می‌شود.

 

 

  حبیب‌نژاد مدیر کل شیلات مازندران در بازدید از این مرکز گفت: این مرکز با استفاده از آب دریای خزر در روستای گلدشت چپکرود شهرستان جویبار در زمینی به مساحت پنج هکتار و به ظرفیت 250 تن گوشت و هفت تن خاویار با استفاده از منبع آب دریا راه‌اندازی می‌شود.

 

به گفته وی اجرای این طرح 812 میلیارد ریال هزینه دارد که تاکنون 350 میلیارد ریال برای احداث تأسیسات و تجهیزات ساختمانی آن هزینه شده است.

 

حبیب نژادخاطر نشان کرد: ماهیان خاویاری از گونه‌های با ارزش اقتصادی در دریای خزر هستند که در چند دهه گذشته به دلیل افزایش روز افزون و غیر مجاز صید ماهیان خاویاری، تغییر رژیم آبی رودخانه‌ها و تخریب محل‌های تخم‌ریزی طبیعی زیست گاه‌های ماهیان خاویاری مورد تهدید جدی قرار گرفته است.

 

مدیر کل شیلات مازندران با اشاره به اقداماتی که در راستای پرورش ماهیان خاویاری صورت گرفته است، گفت:‌ با توجه به شهرت خاویار ایران در سطح جهانی و منطقه می طلبد برای توسعه این صنعت با ارزش، اقداماتی در کشور و به خصوص در استان های شمالی صورت گیرد.

 

حبیب‌نژاد افزود: پرورش ماهیان خاویاری به منظور تولید خاویار پرورشی می‌تواند میزان فشار صید بر ذخایر طبیعی را کاهش دهد و میزان گوشت و خاویار مورد نیاز داخل کشور و حتی بازارهای جهانی از طریق صادرات را تأمین کن.، ضمن این که اشتغال همراه با کسب درآمدهای ارزی را به دنبال دارد و مهم‌تر این که جایگاه و شهرت خاویار ایران در بازارهای جهانی حفظ خواهد شد. 

منبع : خبرگزاری ایسنا

دسته بندی:
برچسب ها : پرورش ماهیان خاویاری , ماهیان خاویاری , خاویار , مرکز پرورش ماهیان خاویاری دریای خزر , بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری دریای خزر در چپ ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد