کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 08 خرداد 1403
کشاورزی روز

نشست مشترک بررسی راه های توسعه همکاری‌های کشاورزی ایران و تاجیکستان

نشست مشترک بررسی راه های توسعه همکاری‌های کشاورزی ایران و تاجیکستان در راستای انتقال تکنولوژی کشاورزی ایران، الگوبرداری از انجمن آب‌بران و آموزش در زمینه‌های مختلف کشاورزی برگزار شد.
در این نشست، رئیس آکادمی علوم کشاورزی تاجیکستان با اظهار خرسندی از حضور در ایران و استفاده از توان فنی کشاورزان و محققان ایرانی از اهداف اصلی حضور تاجیکستان در ایران را الگوبرداری از پروژه مدیریت مشارکتی آب از طریق تشکیل انجمن‌های آب‌بر و آموزش کشاورزان تاجیکی در حوزه کاشت، داشت و برداشت برنج پیش از شروع فصل کاشت در اواسط می 2016 میلادی اعلام کرد.
احمداوف با بیان اینکه در تلاش هستیم با استفاده از تجربیات کشاورزان ایرانی، مشکلات آبیاری موجود در کشورمان را حل کنیم، خواستار گسترش همکاری‌ها با ایران در حوزه آبیاری شد.
وی با تحسین فعالیت‌های حائز اهمیت کشاورزان ایرانی، پیشنهاد برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان تاجیکی را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی ایران و جایکا را ارائه داد.
احمداوف اظهار داشت: کشور تاجیکستان برای افزایش عملکرد و کاهش وابستگی به کشورهای دیگر، نیازمند استفاده از تجربیات کشاورزان ایرانی هستیم.
وی با تقدیر ویژه از میزبانی ایران طی سفر هیأت تاجیکستانی گفت: کشاورزان تاجیکی دست یاری به سوی همتایان ایرانی خود دراز کردند تا بتوانند سطح زندگی و معیشتی خود را ارتقاء دهند.
رئیس آکادمی علوم کشاورزی تاجیکستان افزود: ما به دنبال همکاری بی‌واسطه برای آموزش به گروه‌های کشاورزی تاجیکی هستیم.
احمداوف با بیان اینکه طی این سفر وجود این حجم منابع طبیعی، زمین‌های کشاورزی، طبیعت و جنگل‌های زیبا در ایران حیرت‌انگیز است، خاطرنشان کرد: آنچه بیشترین توجه ما را به خود جلب کرده بود، کشاورزان زحمت‌کش این مرز و بوم و مهمان‌نوازی آنها بود.
وی در پایان، این بازدید را گام نخست برای شروع همکاری‌ها عنوان کرد و اظهار امیدواری کرد که آنچه از تکنولوژی کشاورزی و تجربه کشاورزان در ایران به چشم دیدیم بتوانیم در کشور خودمان اجرا کنیم.

منبع : سایت وزارت جهاد کشاورزی

دسته بندی:
برچسب ها : راه های توسعه همکاری‌های کشاورزی ایران و تاجیکستان , ایران , تاجیکستان , انتقال تکنولوژی کشاورزی ایران , الگوبرداری از انجمن آب‌بران , آموزش در زمینه‌های مختلف کشاورزی , پیشنهاد برگزاری کلاس‌های آموزشی برای کشاورزان تاجیکی , همکاری وزارت جهاد کشاورزی ایران و جایکا , کشاورزان تاجیکی , رئیس آکادمی علوم کشاورزی تاجیکستان , کشاورزان در ایران , تکنولوژی کشاورزی , تجربه کشاورزان در ایران ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد