صفحه اصلی   خبر   محیط زیست   اکثر معادن استان کرمان مجوز محیط زیستی را ندارند
اکثر معادن استان کرمان مجوز محیط زیستی را ندارند

کشاورزی روز

( کشاورزی - محیط زیست - دامپروری - شیلات )
امروز دوشنبه 03 مهر 1402
کشاورزی روز

اکثر معادن استان کرمان مجوز محیط زیستی را ندارند

  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان گفت: متاسفانه دستورالعمل خاصی در زمینه مجوز زیست محیطی برای معادن در کشور وجود ندارد و اکثر معادن استان کرمان مجوز محیط زیستی را ندارند و برخی معادن مادر از جمله مس و گل گهر را مجبور به دریافت مجوز کردیم.

فاطمه نژادسروری درباره مجوزهای زیست محیطی استان کرمان اظهار کرد: همه معادن برای فعالیتشان از محیط زیست مجوز دریافت نمی‌کنند، مگر اینکه ما حساسیتی در این باره نشان دهیم و در مواردی که معادن از ما مجوز می‌گیرند، مرتبا از فعالیت آنها بازدید، نمونه‌برداری و رسیدگی می‌کنیم و این واحدها باید در روند فعالیت، به ما گزارش کار بدهند.

 وی افزود: متاسفانه دستورالعمل خاصی وجود ندارد که همه معادن از حفاظت محیط زیست مجوز بگیرند و اکثر معادن استان کرمان مجوز محیط زیست را ندارند و برخی معادن مادر از جمله مس و گل گهر را مجبور به دریافت مجوز کردیم.

 نژادسروری با بیان اینکه برخی واحدهای بدون مجوز، محیط زیست را تخریب می‌کنند، تصریح کرد: اگر معدن کاری به شکل درست صورت نگیرد، ممکن است موجب از بین بردن چشمه‌ها، رودخانه‌ها و ... شده و محیط زیست را تحت تاثیر قرار بدهد و با این شرایط ما معادن را تهدید می‌دانیم.

 وی تاکید کرد: اگر برداشت اصولی از معادن صورت گرفته و فرآیند فرآوری و ارزش افزوده برای استان داشته باشد، فعالیت‌ها قطعا مثبت خواهد بود.

 معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان در ادامه درباره آلایندگی کارخانه مس خاتون آباد شهرستان شهربابک از توابع استان کرمان نیز اظهار کرد: این کارخانه هیچ مجوز زیست محیطی ندارد و با این وجود، ما اخطار و راهکار اصلاح فرآیند را به آنها داده‌ایم اما متاسفانه همچنان خروجی کارخانه در حد استاندارد نیست و جزو لیست صنایع آلاینده استان محسوب می‌شود.

 وی افزود: پرونده این کارخانه هم اکنون در دادگاه مفتوح است و باید خسارات وارده را جبران و آلایندگی را رفع کند.

 نژادسروری در ادامه با اشاره به تلف شدن دام‌های چرا شده در اطراف این کارخانه در سال‌های گذشته تصریح کرد: اداره کل محیط زیست استان چند سال قبل اعلام کرده بود که نباید در منطقه کارخانه مس خاتون آباد، چرای دامی صورت بگیرد و هنوز هم می‌گوییم که این منطقه برای دام ها مناسب نیست.

منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی: خبر,محیط زیست,
برچسب ها : محیط زیست , استان کرمان , معادن استان کرمان , آلایندگی کارخانه مس خاتون آباد شهرستان شهربابک از توا , شهرستان شهربابک , آلایندگی کارخانه مس خاتون آباد , کارخانه مس خاتون آباد , مس و گل گهر را مجبور به دریافت مجوز کردیم ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد