کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز سه شنبه 28 فروردین 1403
کشاورزی روز

هشدار ! احتمال شیوع بیماری های تب مالت و سل تب گاوی در ایران

رییس سازمان دامپزشکی از نا امن شدن مرزهای کشور از نظر بیماری های فرامرزی ناشی از حضور داعش در منطقه خبر داد و گفت: اگر امکانات و اعتبارات سازمان دامپزشکی به عنوان متولی سلامت جامعه افزایش نیابد، با توجه به کمبودها و محدودیت های موجود امکان مواجهه با موج تب مالت و سل تب گاوی در آینده در کشور وجود دارد که برای تامین اعتبار واکسیناسیون و پیشگیری از آن پولی نداریم.

 مهدی خلج در نشست معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با معاون اول رییس جمهور گفت: مسئولیت سازمان دامپزشکی تامین نظارت بهداشتی و تامین سلامت فراورده های خام دامی است و از آن جا که ویروس و میکروب هیچ مرزی نمی شناسد و با شکل گیری داعش در منطقه مرزهای کشور از نظر بیماری های فرامرزی ناامن تر شده است با این امکانات محدود سازمان دامپزشکی نمی توان به مقابله جدی و اثربخش با بیماری ها پرداخت.

 وی افزود: سازمان دامپزشکی کشور برای تامین بهداشت و سلامت در حوزه وظایف خود برای تامین بدیهی ترین ابزار با کمبود جدی مواجه است و حتی برای تامین واکسن مشکل داریم.

 خلج تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی بار سنگینی در زمینه تامین سلامت و بهداشت فراورده ها و محصولات خام دامی بر عهده دارد چرا که هم این وظیفه تضمین کننده سلامت جامعه است در حالی که این سازمان با محدودیت های بسیاری مواجه است و از سوی دیگر وزارت بهداشت بودجه های هنگفتی برای درمان بیماران دارد.

 وی افزود: به عنوان مثال این احتمال وجود دارد که با موج تب مالت و سل گاوی در کشور مواجه شویم در حالی که سازمان دامپزشکی با محدودیت های بسیاری برای مقابله با این بیماری مواجه است اما وزارت بهداشت برای درمان بیمارانش اعتبارات هنگفتی دارد این در حالی است که اگر یک انسان مبتلا به تب مالت شود 40 میلیون تومان هزینه دارد و اگر بخواهیم یک دام مبتلا به این بیماری را درمان کنیم هزار تومان هزینه در پی خواهد داشت.

منبع : خبرگزاری ایسنا 

دسته بندی:
برچسب ها : تب مالت و سل تب گاوی در ایران , تب مالت , سل تب گاوی , تب مالت و سل تب گاوی , مهدی خلج , سازمان دامپزشکی , جهاد کشاورزی ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد