کشاورزی روز

( مقالات و تازه های دنیای کشاورزی و محیط زیست )
امروز دوشنبه 14 اسفند 1402
کشاورزی روز

محورهای پنجگانه همکاری های محیط زیستی سازمان ملل متحد با ایران

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران، پنج اولویت اصلی سازمان ملل متحد برای همکاری در زمینه محیط زیست با جمهوری اسلامی ایران را شامل امنیت آب، مقابله با بیابان زایی، دستیابی به بهره وری بالای انرژی، آلودگی آب و هوا و ریزگردها و حفاظت از تنوع زیستی اعلام کرد.

گری لوئیس در افتتاحیه بیست و یکمین دوره همایش انجمن متخصصان محیط زیست ایران گفت: برای رسیدن به اهداف محیط زیستی تعیین شده، با شرکای زیادی در داخل ایران از جمله دولت و سازمان های غیردولتی و مردم نهاد، همکاری داریم.

رئیس برنامه عمران ملل متحد با بیان این که کنفرانس انجمن متخصصان محیط زیست ایران، همه ساله به بررسی موضوعات روز محیط زیست می پردازد و کنفرانس سال گذشته با محوریت دیپلماسی محیط زیست برگزار شد، انتخاب موضوع مدیریت سبز و چالش های توسعه پایدار به عنوان محور اصلی این دوره از همایش را اقدامی هوشمندانه توصیف کرد.

وی مسائلی همچون تغییر اقلیم و مدیریت منابع طبیعی را از معضلات زیست محیطی ملی و منطقه ای عنوان کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد ایران و منطقه ای که در آن واقع شده است، آینده ای گرمتر و خشک تر خواهد داشت به همین دلیل یا باید با این شرایط سازگار شویم و یا میزان گرمایش زمین را کاهش دهیم و یا هر دو راه را با هم انتخاب کنیم.

لوئیس بر ضرورت توجه به ایجاد بسترهای سازگاری و انطباق با این شرایط قابل پیش بینی و نامطلوب تاکید کرد و اظهار داشت: اقدام موثر در این زمینه می تواند موجب کاهش گرمایش و قرار گرفتن منطقه در شرایط مناسب تر شود.

وی به اجلاس سالانه سازمان ملل متحد در زمینه توسعه پایدار و بیانیه پاریس در مورد تغییر اقلیم، کاهش کربن و گرمایش جهانی اشاره کرد و افزود: جامعه جهانی هم اینک برای کنترل گرمایش زمین به توافق رسیده است و برای این کار باید دمای کره زمین را تا دو درجه سانتیگراد از حد موجود، کنترل کنند.

وی به تصویب و ابلاغ سیاست های کلی حوزه محیط زیست ایران در نوامبر سال 2015میلادی توسط دولت اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در اظهارات اخیر رئیس جمهوری ایران هم بر موضوع کاهش کربن و توجه به اقتصاد کم کربن در کشور تاکید شده است.

بیست و یکمین همایش انجمن متخصصان محیط زیست ایران به همراه یازدهمین جشنواره توسعه سبز در واحد علوم و تحقیقات درحال برگزاری است و تا فردا چهارم اسفندماه ادامه خواهد داشت. 

شرکت کنندگان در همایش، طی دو روز با حضور در نشست های تخصصی به ارائه دیدگاه ها و مباحث جدید در رابطه با نقش سازمان های منطقه ای و بین المللی در حل بحران های زیست محیطی، منابع آب و چالش های ملی منطقه ای، بحران تغییرات اقلیم و پدیده ریزگردها، انرژی؛ محیط زیست و چالش های پیش رو، اقتصاد محیط زیست؛ مدیریت سبز و نقش آن در حل بحران های زیست محیطی، حفاظت از تنوع زیستی؛ چالش ها و راهکارها و همچنین نقش آموزش و پژوهش در ارتقای فرهنگ حفظ محیط زیست خواهند پرداخت. 

منبع : سایت سازمان حفاظت محیط زیست

دسته بندی:
برچسب ها : همکاری های محیط زیستی سازمان ملل متحد با ایران , سازمان ملل متحد , همکاری های محیط زیستی سازمان ملل متحد , ایران , همکاری های محیط زیستی , بحران های زیست محیطی , منابع آب و چالش های ملی منطقه ای , بحران تغییرات اقلیم و پدیده ریزگردها , حفظ محیط زیست , محیط زیست ,
مطالب مرتبط :

ارسال نظر

کد امنیتی رفرش

مطالب تصادفی

مطالب پربازديد